X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Terytorium Komanczów

Wystawa Anny Baumgart „Terytorium Komanczów” w Galerii Sztuki Wozownia to przegląd najważniejszych filmów artystki z ostatnich lat.

Celem prezentacji jest przedstawienie wybranego obszaru jej działalności i ukazanie go w kontekście twórczej strategii, polegającej na mierzeniu się z trudnymi tematami, związanymi m.in. z historią i pamięcią. Prace Baumgart łączy przede wszystkim gra z konwencją filmu dokumentalnego. Artystka wykorzystuje fragmenty już wcześniej istniejących materiałów (np. ujęcia znalezione w kronikach filmowych czy fabułach), ale kreuje także od podstaw obrazy, które tylko udają reportaże. W swojej twórczości decyduje się na eksplorację historycznych i kulturowych przestrzeni, których badanie obarczone jest dużym ryzykiem. Tytuł wystawy — zaczerpnięty z książki Arturo Péreza-Reverte, będącej refleksją nad doświadczeniami korespondenta wojennego — jest pojęciem używanym na określenie przestrzeni niebezpiecznych, gdzie lepiej się nie zapuszczać.

W Wozowni zobaczymy m.in. opowieść Zdobywcy słońca (2012) o pociągu ze sztuką propagandową, jadącym w 1920 r. z Moskwy do Berlina, czy też filmowe narracje o pamięci i zapominaniu (Świeże wiśnie z Appendix; Synekdocha). Ważnym elementem pokazu jest także jedna z najnowszych realizacji wideo artystki — Ciemna materia sztuki (2015), traktująca o współczesnym artworldzie i (nie)obecności w powszechnej świadomości artystów, którzy nie odnieśli medialnego sukcesu.

Anna Baumgart artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Wystawiała w kraju i zagranicą, m.in.: w Brooklyn Museum w Nowym Jorku, CCA w Moskwie, Zachęcie — Narodowej Galeria Sztuki oraz CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jej realizacje pokazywane były na wielu festiwalach filmu, sztuki wideo i dokumentu (na Videobrasil w São Paulo, Videonale w Bonn, w ramach Era Nowe Horyzonty WATCH DOCS, Impakt). Film Świeże wiśnie został uhonorowany nagrodą publiczności dla najlepszego filmu wideo na festiwalu Loop w Barcelonie. Z kolei obraz Zdobywcy słońca pokazywany był m.in. w Jewish Museum w Nowym Jorku czy na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Terytorium Komanczów — panel dyskusyjny o twórczości filmowej Anny Baumgart

Oprowadzanie po wystawie Anny Baumgart Terytorium Komanczów

* * *

Program 2016

Google Translate