X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

"Toni Erdmann" zdobywa Nagrodę Filmową Parlamentu Europejskiego.

Film "Toni Erdmann" Maren Ade zdobył Nagrodę Filmową Parlamentu Europejskiego LUX 2016. To kolejne trofeum filmu, który w tym roku zdobył też Grand Prix Tofifest. Na razie film Maren Ade z rozpędem idzie w kierunku Oscara.

Laureata ogłosił w środę, 23 listopada, przewodniczący Parlamentu Martin Schulz podczas ceremonii wręczenia Nagrody w Strasburgu.

To kolejne trofeum jakie zbiera niemiecki film. Wielu krytyków uważa, że jest bardzo mocnym, o ile nie "murowanym" kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Kto wie? Idzie bowiem drogą jaką wybierali najlepsi.

czytaj też: Toni Erdmann rozbija pulę nominacji do EFA

Najpierw "Ida" teraz "Toni"

Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego LUX trafiła dwa lata temu do naszej "Idy" Pawła Pawlikowskiego i był ważnym etapem na drodze filmu do Oscara. Czy tym razem będzie dobr wróżbą dla "Toniego Erdmanna"?

Nagroda została ustanowiona w 2007 roku i przyznawana jest corocznie przez Parlament Europejski. Ma dwa główne cele: wspieranie publicznej debaty na temat Europy oraz obiegu europejskich produkcji filmowych na terenie Unii Europejskiej.

Nagroda pomaga filmom europejskim trafić do szerszego grona widzów, wspierając proces tworzenia napisów oraz dystrybucji. Przyznawana jest na podstawie głosów posłów do Parlamentu Europejskiego.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest