X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Toni Erdmann

Toni Erdmann · reż. Maren Ade
Niemcy, Austria 2016, 162’

19.10, 20:30 · Od Nowa – nowa scena

Kup lub zarezerwuj bilet

Winfried nie widuje się zbyt często ze swoją zapracowaną córką Ines. Jest nauczycielem muzyki, który nie ma kogo uczyć. Pewnego dnia, po śmierci swojego starego psa, postanawia złożyć córce niespodziewaną wizytę. To dość zaskakujące posunięcie, ponieważ Ines jest kobietą bardzo poważnie podchodzącą do swojej kariery zawodowej ─ aktualnie uczestniczy w bardzo ważnym projekcie i przebywa w Bukareszcie jako strateg korporacyjny. Winfried to kawalarz, który uwielbia drażnić córkę swoimi oklepanymi żartami. W pewnym momencie ich relacja osiąga stan impasu, a Winfried zgadza się wrócić do domu, do Niemiec… W tym momencie wchodzimy w efekciarski świat Toniego Erdmanna: wygadanego alter ego Winfrieda. Toni wkracza w życie zawodowe Ines przebrany w tandetny garnitur, z dziwaczną peruką i jeszcze dziwniejszymi, sztucznymi zębami, i podaje się za trenera rozwoju osobistego jej dyrektora generalnego. Wcielając się w rolę Toniego, Winfried staje się śmielszy i nie zna hamulców, ale Ines decyduje się podjąć wyzwanie. Wraz z rozwojem akcji, ich relacje stają się coraz bliższe.

Reżyser:Maren Ade
Scenariusz:Maren Ade
Zdjęcia:Patrick Orth
Montaż:Heike Parplies
Obsada:Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn, Thomas Loibl, Trystan Pütter, Hadewych Minis
Produkcja:Janine Jackowski, Maren Ade, Jonas Dornbach, Michel Merkt
Dystrybucja:Gutek Film
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – Nagroda FIPRESCI, Udział w Konkursie Głównym / FIPRESCI Award, Participation in the Main Competition (2016)

Maren Ade urodziła się w 1976 roku, w Karlsruhe. Jest reżyserką filmową, scenarzystką i producentką. Swoją karierę rozpoczęła w 1998 roku od studiów z zakresu produkcji filmowej oraz zarządzania mediami, aby później podjąć naukę na kierunku reżyserii filmowej na monachijskim University of Television and Film (HFF). Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie uczy scenopisarstwa na Film Academy Baden-Württemberg w Ludwigsburgu. W 2009 roku, za film Wszyscy inni otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii Najlepszy Film.

Filmografia:

  • 2016 ― Toni Erdmann
  • 2009 ― Wszyscy inni / Everyone Else
  • 2003 ― The Forest for the Trees

Program 2016

Google Translate