X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Toni Erdmann” triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych

Niemiecki film „Toni Erdmann” miał we Wrocławiu 100 procentową skuteczność. Mając 5 nominacji, zdobył 5 Europejskich Nagród Filmowych nazywanych "europejskimi Oscarami". W październiku do reżyserki Maren Ade powędrował też Złoty Anioł Tofifest. Kolejny będzie… Oscar?!

To był niewątpliwie wieczór Maren Ade i jej filmu. „Toni Erdmann” otrzymał statuetki we wszystkich kategoriach, w których był nominowany: najlepszy film, aktor (Petera Simonischek), aktorka (Sandrę Huller), reżyseria i scenariusz. Był to też historyczny wieczór, bo po raz pierwszy w historii EFA główna nagroda trafiła do kobiety!

Raptem półtora miesiąca temu, 22 października my także mieliśmy okazję świętować radość z filmem „Toni Erdmann”, który zdobył Grand Prix – Złotego Anioła Tofifest 2016.

„Europo weź prysznic!”

Nad całą uroczystością unosił się duch politycznego zaangażowania, podszyty niepokojem o dalsze losy europejskiej wspólnoty. Do „wzięcia prysznica” i ochłodzenia rozpalonych głów nawoływał ze sceny prezydent Wrocławia.

We Wrocławiu poczuliśmy niepokornego ducha wolności i buntu. Podczas uroczystości pojawiło się wiele akcentów politycznych i społecznych. Ze sceny płynęły głosy niepokoju o kierunek, w jakim zmierza europejska wspólnota. Wielu filmowców i gości w swoich przemówieniach podkreślało, że obserwujemy dziś zwrot świata ku nacjonalizmom, przemocy religijnej i niezdrowym ideologiom.

Najsilniejszym wystąpieniem było pojawienie się aktywistki słynnego, rosyjskiego zespołu Pussy Riot. Feministka Maria Aliokhina za 40-sekundowe wykonanie antyputinowskiej piosenki spędziła dwa lata w więzieniu. Na gali pojawiła się, by zaapelować o wsparcie dla Olega Sencowa, ukraińskiego filmowca skazanego na dwadzieścia lat pozbawienia wolności pod pretekstem oskarżenia o działalność terrorystyczną (nigdy nie udowodniono mu winy). Wystąpienie Rosjanki zostało przyjęte owacją na stojąco.

Nagroda dla Wajdy

Na gali nie zabrakło także wyróżnień dla Polaków. Nagrodę Publiczności przyznano "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, a statuetkę dla najlepszego dźwiękowca odebrał Radosław Ochnio.

Jednym z bardziej wzruszających momentów było wystąpienie Wima Wendersa. Przewodniczący Europejskiej Akademii Filmowej przyznał specjalną nagrodę honorową Andrzejowi Wajdzie.

Wspaniale przygotowana gala EFA 2016 odbyła się w nowoczesnych wnętrzach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tegoroczna Europejska Stolica kultury stanęła na wysokości zadania. Nie zawiodły też gwiazdy. Na widowni widzieliśmy Pdero Almodovara, Wima Wendersa, Volkera Schlöndorffa.

Dobra robota Gutek Film!

Wyrazy uznania należąc się też Romanowi Gutkowi i Gutek Film, którzy zadbali o to, aby wręczenie nagród nie było osamotnioną galą dla VIP-ów. EFA we Wrocławiu towarzyszył niemalże festiwal filmów nominowanych. W Kinie Nowe Horyzonty pokazano 40 filmów, a po większości z nich z widzami spotkali się twórcy, w tym takie gwiazdy jak Pedro Almodovar czy Pierce Brosnan.

Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszym wyróżnieniem na Starym Kontynencie, odpowiednikiem amerykańskich Oscarów. Przyznawane są przez członków Europejskiej Akademii Filmowej od 1988 roku (statuetkę dla najlepszego filmu otrzymał wtedy Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu"). Nagrody w lata nieparzyste wręczane są w Berlinie, a w parzyste - w dużych miastach naszego kontynentu. W tym roku gospodarzem imprezy jest Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016. Gala Europejskich Nagród Filmowych 2018 odbędzie się w hiszpańskiej Sewilli.

Laureaci Europejskich Nagród Filmowych 2016

Najlepszy film europejski 2016: "Toni Erdmann" (reż. Marena Ade)

Najlepszy reżyser europejski 2016: Maren Ade - "Toni Erdmann"

Najlepszy aktor europejski 2016: Peter Simonichek - "Toni Erdmann"

Najlepsza aktorka europejska 2016: Sandra Huller - "Toni Erdmann"

Nagroda za europejski wkład w kino światowe: Pierce Brosnan

Nagroda Publiczności: "Body/Ciało" (reż. Małgorzata Szumowska)

Najlepsza europejska komedia 2016: „En man som heter Ove” (reż. Hannes Holm)

Najlepszy scenarzysta europejski 2016: Maren Ade - "Toni Erdmann"

Najlepszy europejski dźwiękowiec: Radosław Ochnio

Najlepszy europejski film animowany 2016: "Nazywam się Cukinia" (reż. Claude Barras)

Najlepszy europejski film krótkometrażowy 2016: "9 Days – From My Window in Aleppo" (reż. Floor van der Meulen, Issa Touma, Thomas Vroege)

Najlepszy europejski montażysta roku: Janus Billeskov Jansen i Anne Østerud ("Komunia")

Najlepszy dokument europejski 2016: "Fire at Sea" - Gianfranco Rosie

Europejskie odkrycie roku - Prix FIPRESCI: "The Happiest Day in the Life of Olli Mäki" (reż. Juho Kuosmanen)

Europejska Nagroda Producencka: Léontine Petit

Nagroda za całokształt twórczości: Jean-Claude Carrière

Najlepszy europejski kompozytor roku: Ilya Demutsky ("Uczeń")

Najlepszy europejski scenograf roku: Alice Normington ("Sufrażystka")

Najlepszy europejski twórca kostiumów: Stefanie Bieker ("Under Sandet")

Najlepsza europejska charakteryzacja: Barbara Kreuzer ("Land of mine")

 

(fot. MAren Ade i ekipa "Toniego Erdmanna", materiały prasowe)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest