X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Reżyser "Turysty" robi "The Square"

Niewiele wiadomo o nowym filmie Rubena Östlunda "The Square". Autor nagradzanego w świecie "Turysty" i zdobywca dwóch nagród na Tofifest, opowie w nim historię wyjątkowego placu miejskiego, na którym pojawił się pewien tajemiczy kwadrat...

Ruben Östlund zasłynął w świecie swoim "Turystą" ("Force majeure", który walczył nominację do Oscara z naszą "Idą"). Film Szweda zdobył też nasze, tofifestowe nagrody - Srebrnego Anioła dla najlepszego reżysera i Nagrodę Jury Młodych.

W "The Square" zagrają Dominic West, znany z "Prawa ulicy", "Chicago" i "Johna Cartera" oraz Elisabeth Moss, laureatka Złotego Globu za rolę w serialu "Top of the Lake".

Film będzie debiutem w języku angielskim dla szwedzkiego filmowca. Na tytułowym placu w pewnym momencie pojawia się instalacja w postaci świetlistego kwadratu. Każdy kto wejdzie do środka kwadratu, ma w jego granicach równe prawa z innymi. Instalacja ma wspierać altruizm, tworząc miejsce, w którym tylko dobre rzeczy mogą się zdarzyć.

Opiekun miejsca wynajmuje jednak w pewnym momencie firmę PR, aby zbudowała "szum" wokół wystawy. Niestety, firma idzie zbyt daleko, i wokół "kwadratu" zamieszanie z jego planami.

Reżyser określa filmowy "kwadrat" jako: "Sanktuarium zaufania i opiekuńczości. W tej strefie, wszyscy mają równe prawa i obowiązki".

Ostlund chce podyskutować o tym, dlaczego ludzie mają tak duże trudności z udzieleniem wsparcia w miejscu publicznym, gdy widzą inną osobę potrzebującą pomocy. O sytuacjach, w których przemoc i groźba utraty twarzy przeraża nas i zmusza do pasywnego działania.

Filmu możemy oczekiwać na przełomie 2017 i 2018 roku.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest