X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

”Żużel” już jesienią w kinach

Coraz więcej wiemy o filmie z roboczym tytułem “Żużel”. Dzieło Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reinhardta jest już po etapie zdjęciowym. Twórcy zapowiadają premierę na jesień tego roku.

Pod koniec roku na ekranach kin pojawi się pierwszy od siedemdziesięciu lat w Polsce film fabularny o żużlu - informuje emf24.pl. O filmie piszemy od ponad roku, ale teraz rzeczywiście jesteśmy bliżej końca produkcji, bo ekipa zakończyła właśnie trzytygodniowe zdjęcia w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, gdzie powstawały sceny kaskaderskie.

Dzieliliśmy się już z innymi Torunianami smutkiem, że "Żużel", który przygotowuje znana polska reżyserka Dorota Kędzierzawska nie powstaje w Toruniu. Filmowcy wybrali na arenę akcji filmu Tarnów. Powód był prozaiczny, Małopolski Regionalny Fundusz Filmowy przyznał ekipie 300 tysięcy złotych, ale pod warunkiem, że zrealizuje zdjęcia w Małopolsce. Tarnów jest zaś jak najbardziej małopolski.

Żużel, czyli kronika zwycięstw i upadków

To hasło, jakim reklamują film twórcy. Najkrócej mówiąc, „Żużel” to historia młodego zawodnika, który przeżywa swoje wzloty i upadki. Nowy film autorki "Wron" opowiadać będzie o młodym zawodniku drużyny żużlowej. "Zakochany w motorach indywidualista, który idzie przez życie swoją własną drogą" - powiedziała w rozmowie z PAP Kędzierzawska.

"Parę lat temu zaczęliśmy śledzić to, co dzieje się w żużlu. To niesamowity sport, w którym emocje grają ogromną rolę. Ponadto jest sportem bardzo fotogenicznym, pięknym do pokazania w kinie" - dodała. Nie będzie jednak unikała smutnych chwil.

Głównym bohaterem jest Lowa, młody adept żużla. W roli Lowy zobaczymy Tomasza Ziętka, znanego z "Kamieni na szaniec", gdzie wystąpił w roli Rudego. W filmie pojawią się też Paweł Wilczak i Mateusz Kościukiewicz.

Radość i śmierć

Reżyserka chce pokazać wszystkie twarze tego sportu. Zarówno radość zwycięstwa, jak i rozpacz po tragediach na torze. A takich nie brakuje. tarnowscy fani mocno przeżyli śmierć w wyniku wypadku na torze 18-letniego żużlowca Unii Tarnów, Krystiana Rempały.

"Żużel" będzie kolejnym jej filmem zrealizowanym wspólnie z operatorem Arthurem Reinhartem.

Mamy już nieco żużlu...

Jeżeli nie uda się ściągnąć produkcji Kędzierzawskiej, zawsze możemy powiedzieć, że jeden film o żużlu już mamy w regionie. W Bydgoszczy w 2011 powstał znakomity krótkometrażowy film o żużlu "Czarna niedziela" Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego z Bydgoskiej Kroniki Filmowej.

Film zdobył wiele nagród w kraju i poza granicami. Jest piękną opowieścią o magii widowiska żużlowego. Wraz z tournee filmów kujawsko-pomorskich "Filmy z Serca Polski", jaki zorganizował Tofifest objechał on 16 polskich miast. Był też pokazywany na Tofifest 2011.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest