X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Twórca „Force Majeure” pokaże w Cannes „Square”

Czerwony Dywan już czeka na Gwiazdy Cannes, a my wciąż o filmach. Ruben Östlund zdobył na Tofifest dwie nagrody. Teraz ma szansę na Złotą Palmę.

O tym filmie pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Za kilka dni „Square” rozpocznie walkę o wielkie wyróżnienie jakim jest Złota Palma Cannes ”. Zapowiada się bardzo poruszający film o… kwadracie.

Kwadrat z innego kosmosu

Film opowiada o dyrektorze renomowanego muzeum, który udostępnia przestrzeń wystawienniczą pewnemu artyście. Twórca umieszcza w niej nową instalację – świecący się kwadrat, mającą na celu promowanie altruizmu. Każdy kto wejdzie do środka kwadratu, ma w jego granicach równe prawa z innymi. Instalacja ma wspierać altruizm, tworząc miejsce, w którym tylko dobre rzeczy mogą się zdarzyć. To początek wielkiego zamieszania.

Dyrektor pragnie sukcesu, zatrudnia więc bezwzględną firmę PR do promocji nowej wystawy. Niestety PR-owcy zmieniają kameralne wydarzenie muzealne w totalną akcję promocyjną, wywołując potężne zamieszanie.

"Plac można interpretować jako alegorię tego, jak działa dziś społeczeństwo. Wydaje się, że stajemy się coraz bardziej zamkniętymi w sobie indywidualistami i mamy tendencję do postrzegania innych jako potencjalnego zagrożenia. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy mniej skłonni do poczucia odpowiedzialności za siebie nawzajem"- mówi Östlund.

Serialowe gwiazdy i trener filmowych zwierzaków

W filmie grają: Elisabeth Moss znana z serialu telewizyjnego „The West Wing” i „Mad Men”; Dominic West („The Wire”), Noah Solloway (seriale "Showtime" i "The Affair") i Terry Notary. To ciekawa postać, bo bardziej niż aktorem, jest… koordynatorem kaskaderów i ich trenerem. Trenuje też zawodowo zwierzęta dla potrzeb przemysłu filmowego i telewizyjnego. Występował w filmach „Przygody Tintina”, „Tajemnice Jednorożca” i „Avatar”.

Jak wspomnieliśmy, Ruben Östlund ma Tofifest w swoim filmowym życiorysie. Zdobył w 2014 roku Srebrnego Anioła za najlepszą reżyserię za film „Turysta” („Force Majeure”; nagrodę ufundowała Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) oraz Nagrodę Jury Młodych w konkursie On Air

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest