X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ukraińskie kino wygrywa festiwal Tofifest 2014

Grand Prix festiwalu, Złoty Anioł, jedzie na Ukrainę. Podczas piątkowej gali finałowej wręczono nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Najlepszym filmem w konkursie głównym On Air zostało ukraińskie Plemię (The Tribe) w reżyserii Myroslava Slaboshpytskiego. Pozostałe nagrody podzielili między siebie filmowcy ze Szwecji, Gruzji i Francji.

Decyzję o nagrodzie dla filmu z Ukrainy międzynarodowe jury podjęło jednogłośnie, przyznając najważniejszą nagrodę Tofifest — ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego — ukraińskiemu filmowi Plemię (The Tribe) w reżyserii Myroslava Slaboshpytskiego. W uzasadnieniu napisano, iż obraz nagrodzono za uderzający, niemy krzyk przeciwko nieludzkim zachowaniom. Całkowicie pozbawiony dialogów film opowiada o życiu w ukraińskim internacie dla głuchoniemych, gdzie wszystkim rządzą gangsterskie zasady i gdzie — aby przeżyć — trzeba dołączyć do tytułowego „plemienia”.

Srebrnego Anioła za najlepszą reżyserię otrzymał Ruben Östlund ze Szwecji za film Turysta (The Tourist / Force Majeure). Nagrodę tę ufundowała Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz. Dwa wyróżnienia, od Jury i Jury Studenckiego, otrzymał gruziński film Wyspa kukurydzy (Corn Island / Simindis Kundzuli) w reżyserii George’a Ovashviliego.

Nagroda w konkursie krótkometrażowym Shortcut trafiła do Francji. Otrzymał ją film Thunderbirds (Les Oiseaux-tonnerre) wyreżyserowany przez Léę Mysius. Nagrodę w tym konkursie ufundowała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Omilanowska. W konkursie polskim From Poland zwycięstwo odniósł Jeziorak Michała Otłowskiego, zaś w konkursie Lokalizacje — Bydgoszcz od świtu do zmierzchu.

Przyznano też po raz pierwszy nagrody festiwalu Audiowizje, który w tym roku dołączył do Tofifest. Najlepszym zespołem konkursu Showcase został warszawski Stardust Memories. Za najlepszą wizualizację nagrodzono zespół Alters. Nagroda w konkursie „Muzyka do nakręcenia” trafiła zaś do zespołu HOAP.

Wręczono też Specjalne Złote Anioły Tofifest. Anioła za Niepokorność Twórczą odebrał aktor Daniel Olbrychski, Anioła dla Wybitnej Aktorki Europejskiej — Agata Kulesza, Anioła za całokształt twórczości — reżyser Jerzy Hoffman i aktorka Danuta Szaflarska, Anioła dla wybitnego filmowca europejskiego — czeski reżyser Bohdan Sláma, a Flisaka Tofifest — reżyserzy Mirosław Dembiński i Tomasz Wasilewski.

Tofifest pokazał, że jest jedną z najważniejszych polskich imprez filmowych, z wysoko ocenianym programem i świetną atmosferą. Festiwal pokazał ponad 150 filmów w 16 pasmach. Po raz pierwszy towarzyszył Tofifestowi stawiający na łączenie obrazu i dźwięku festiwal muzyczny Audiowizje, w ramach którego odbyły się 3 konkursy i ponad 30 koncertów. Kolejna edycja toruńskiej imprezy — w październiku 2015 roku!

Nagrody regulaminowe MFF Tofifest 2014

Międzynarodowy konkurs filmów fabularnych On Air

Jury On Air: Stefan Kitanov — dyrektor MFF w Sofii, György Durst — producent filmowy, Agata Trzebuchowska — aktorka, Sophie Mirouze — producentka na MFF w La Rochelle, Tomasz Wasilewski — reżyser.

Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych Shortcut

Jury Shortcut: Violetta Vajda — producent festiwalu filmowego Mediawave, Marcin Kowalczyk — aktor, Paweł Maślona — reżyser, Barbara Białowąs — reżyser.

Konkurs polski From Poland

Konkurs Lokalizacje

Jury konkursu Lokalizacje: Olga Bołądź — aktorka, Robert Wichrowski — reżyser, Teresa Stępień-Nowicka — aktorka.

Nagroda Publiczności

Nagrody specjalne MFF Tofifest 2014

Nagrody festiwalu Audiowizje na Tofifest

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest