X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Don Corleone, Leon Zawodowiec, Travis Bickle. Tofifest mówi: „Antybohater” rządzi

Zaczynamy odliczanie do 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest i ujawniamy tegoroczne zjawisko, jakim jest jedna z najbardziej intrygujących postaci w kinie światowym — Antybohater.

Wszyscy kochamy Don Vita Corleone z „Ojca Chrzestnego” Francisa Forda Coppoli, Travisa Bickle’a z filmu „Taksówkarz” Martina Scorsese, Leona z filmu Luca Bessona „Leon zawodowiec” czy polskiego Adasia Miauczyńskiego z filmów Marka Koterskiego.

Wśród postaci serialowych z sympatią odnosimy się do Tony’ego Soprano z „Rodziny Soprano” czy łobuzów z „Peaky Blinders”. To są nasi tegoroczni Antybohaterowie, nasze odkrywane nieodgadnione zjawisko filmowe.

Pomiędzy dobrem a złem

Filmowych bohaterów przywykło się dzielić na dobrych i złych, tymczasem światowa kinematografia obfituje w postaci uciekające tej prostej kategoryzacji, właśnie takie jak Travis Bickle czy Don Vito.

To bohaterowie, których lubimy mimo tego, że ich działania bywają nie całkiem racjonalne, moralnie wątpliwe, niejednoznaczne w odbiorze, odstające od norm etycznych i nieprzewidywalne.

Jednak w pewien hipnotyczny sposób to właśnie te postaci nas fascynują, to je lubimy oglądać, z nimi się identyfikujemy i im kibicujemy. To postaci, które znajdują się niejako pomiędzy światami dobra i zła — Antybohaterowie.

Podróż w nieznane

Postać Antybohatera będzie tematem odkrywanym przez nas podczas 15. MFF Tofifest. Towarzyszyć będą temu zarówno pokazy filmowe, jak i spotkania oraz niekończące się, pasjonujące rozmowy próbujące zdefiniować to niepokorne zjawisko.

Festiwal przygotowuje również specjalną limitowaną serię koszulek z „Taksówkarzem” (Robert De Niro jako Travis Bickle), które będzie można wygrać w konkursach na naszym oficjalnym fanpage’u na Facebooku.

Niepokorny, 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu, w dniach 21–29 października 2017. Mecenasem Głównym festiwalu jest Miasto Toruń. Partnerem Głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Sponsorem Głównym festiwalu jest TZMO SA i marka Bella. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest