X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Paweł Pawlikowski ze Złotym Aniołem za niepokorność twórczą na Tofifest!

22 lutego 2015 r. Paweł Pawlikowski zapisał się w dziejach naszego kina na zawsze. Jego „Ida” jako pierwsze polskie dzieło w historii, zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Reżyser na ten sukces pracował intensywnie przez lata. I bynajmniej na nim nie zakończył.

Wrażliwości na świat reżyser uczył się, kręcąc dokumenty dla BBC. Otrzymał za nie tak prestiżowe nagrody jak Emmy czy Prix Italia. Za najlepszy z nich uważa poświęcony wojnie domowej na Bałkanach „Serbian Epics", opowiadający o nacjonalizmie i źródłach przemocy.

Za debiut fabularny „Ostatnie wyjście” z 2000 r. dostał nagrodę BAFTA dla najbardziej obiecującego twórcy. Za „Lato miłości” z 2004 r. zdobył kolejną BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego. Następna przypadła mu za fantastyczną „Idę”, która przyniosła mu także Złote Lwy w Gdyni, Europejską Nagrodę Filmową w pięciu kategoriach, Goya i Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Kolejny projekt, „Zimna wojna” z 2017 r., miała premierę w konkursie głównym w Cannes, skąd wyjechała z nagrodą za reżyserię. Pawlikowski był pierwszym polskim laureatem w historii tej nagrody. Następnie film triumfalnie przeszedł przez festiwale w Polsce i na świecie. Sukcesy święcił też w dystrybucji kinowej - w Polsce zobaczyło go prawie milion widzów, co jest ewenementem w przypadku czarno-białego filmu artystycznego.

Chociaż o Pawlikowskiego biją się amerykańskie wytwórnie, twórca konsekwentnie odmawia pracy w Hollywood. Swoją decyzję tłumaczy chęcią realizowania własnej, niczym nieskrępowanej wizji kina. Jego filmy są w pełni autorskie. Charakteryzuje je niepodrabialny styl, wyjątkowy charakter pisma, subtelny klimat i kameralna historia. To za twórczą konsekwencję i niepodporządkowanie się modom i tendencjom chcemy odznaczyć go Złotym Aniołem za niepokorność twórczą.

Reżyser odbierze go na gali zamknięcia festiwalu, 26 października w CKK Jordanki.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest