X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jury konkursu On Air 2019

Joanna Kos-Krauze — przewodnicząca

Joanna Kos-Krauze — reżyserka, scenarzystka i producentka. Współautorka obsypanych nagrodami filmów Papusza (2013), Plac Zbawiciela (2006) i Mój Nikifor (2004). Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich w latach 2013–2018, obecnie wiceprzewodnicząca. W latach 2006–2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Munka — Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspertka PISF, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimages. Jej najnowszy film, Ptaki śpiewają w Kigali (2017), został nagrodzony na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym w Karlowych Warach, Chicago, Locarno, Luksemburgu, Kalkucie, Stambule i Gdyni.

Olga Chajdas

Reżyserka i scenarzystka. Jej filmy były pokazywane na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Rotterdamie, Calgary, Moskwie, Karlowych Warach czy na FF Raindance. Współpracowała z warszawskimi scenami, m.in. Teatrem Na Woli, Teatrem Studio czy Och–Teatrem. Jej debiut pełnometrażowy Nina otrzymał m.in. główną nagrodę w konkursie Big Screen na MFF w Rotterdamie, trzy nagrody — w tym Złoty Pazur w sekcji „Inne Spojrzenie” — na FPFF w Gdyni oraz główną nagrodę w Konkursie Filmów Polskich na festiwalu Camerimage. Była także nominowana do Paszportu „Polityki”. Współtworzyła pierwszy polski serial dla platformy Netflix — 1983.

Jakub Gierszał

Przełomową rolą w karierze Jakuba Gierszała była rola Dominika w Sali samobójców Jana Komasy, dzięki której zwrócił na siebie międzynarodową uwagę. W 2012 roku otrzymał nagrodę Shooting Star na MFF w Berlinie i od tego czasu zaczął pojawiać się w głównych rolach zarówno w polskich, jak i europejskich produkcjach. Zagrał m.in. Jovana Petrica w serialu NBC Crossing Lines i Krystiana Cegielskiego w Hiszpance. Pojawił się w wielokrotnie nagradzanym Mrocznym świecie (po raz pierwszy grał tu w języku niemieckim), filmie Drakula. Historia nieznana zrealizowanym przez Universal Pictures, Córkach dancingu w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, gdzie wcielił się w postać Mietka, czy Morris from America w reż. Chada Hartigana (rola Pera). Ostatnio wystąpił jako Michael w Pomiędzy słowami Urszuli Adamiak, Jerzy Górski w Najlepszym, Erwin w Zgodzie i Dyzio w Pokocie. Jakub Gierszał w 2012 roku otrzymał statuetkę Flisaka, przyznawaną przez festiwal TOFIFEST.

Marija Kavtaradzė

Marija Kavtaradzė urodziła się w 1991 roku. Jest reżyserką filmową i scenarzystką. W 2014 roku ukończyła Litewską Akademię Muzyki i Teatru na kierunku reżyseria filmowa. Jej ostatni film krótkometrażowy — I’m Twenty Something z 2014 roku — zdobył nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego na gali wręczenia nagród filmowych Srebrny Żuraw w 2015 roku. Marija Kavtaradzė jest także współautorką scenariusza do pełnometrażowego filmu Święty w reż. Andriusa Blazeviciusa, który miał premierę w czasie MFF w Busan oraz MFF w Warszawie (2016). Na realizację swojego pełnometrażowego debiutu pt. Summer Survivors Marija Kavtaradzė otrzymała wsparcie ze strony Litewskiego Centrum Filmowego. Film miał premierę w czasie MFF w Toronto, zdobył nagrodę dla najlepszego filmu z krajów bałtyckich na MFF w Tallinie, a później pokazywano go na wielu festiwalach na terenie Europy. Obecnie Marija pracuje jako scenarzystka, kierownik obsady oraz realizuje swój drugi film pełnometrażowy.

Łukasz Orbitowski

Urodził się w 1977 roku w Krakowie. W 2002 roku ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest pisarzem i autorem programów telewizyjnych, a także recenzentem i felietonistą. Współpracował z „Nową Fantastyką”, „Przekrojem”, „Lampą”, „Mówią Wieki” i „Gazetą Wyborczą”. Autor opowiadań i powieści, m.in. Widma (2012), Szczęśliwa ziemia (2013), Inna dusza (2015) czy Kult (2019). Laureat Paszportu „Polityki”, był nominowany także do Nagrody Literackiej „Nike” oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadzi autorski program One. Kobiety kultury. Hobbistycznie podnosi ciężary… i zbiera nosorożce.

Łukasz Simlat

Łukasz Simlat urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2007 roku występował w Teatrze Powszechnym, a w latach 2012–2016 w warszawskim Teatrze Studio. Był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne i teatralne. Stworzył ciekawe kreacje w licznych filmach fabularnych, takich jak: Wszyscy jesteśmy Chrystusami (reż. Marek Koterski), Hania (reż. Janusz Kamiński), Lincz (reż. Krzysztof Łukasiewicz), Odwaga (reż. Greg Zgliński), Zjednoczone Stany Miłości (reż. Tomasz Wasilewski; w 2016 roku nagrodzony za najlepszą rolę drugoplanową), Amok (reż. Kasia Adamik; w 2017 roku nagrodzony Złotymi Lwami na FF w Gdyni za najlepszą męską rolę drugoplanową), Kamerdyner (reż. Filip Bajon), 7 uczuć (reż. Marek Koterski), Fuga (reż. Agnieszka Smoczyńska; nagroda na Festiwalu Sztuki Filmowej we Wrocławiu za najlepszą rolę męską). Na ekrany kin weszły niedawno kolejne filmy z jego udziałem: (Nie)znajomi (reż. Tadeusz Śliwa) oraz Boże Ciało (reż. Jan Komasa). Żelazny most (reż. Monika Młodzianowska), w którym zagrał jedną z wiodących ról, wkrótce będzie miał swoją kinową premierę.


Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:
„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest