X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jury konkursu Shortcut 2019

Katarzyna Figura — przewodnicząca

Niepowtarzalna i wybitna aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodziła się w 1962 roku. W 1985 roku ukończyła PWST w Warszawie, a edukację kontynuowała w paryskim Conservatoire d’Art Dramatique. W latach 1985–1988 występowała na deskach Teatru Współczesnego. Współpracowała także z Teatrem Nowym. W latach 2006–2013 była aktorką Teatru Dramatycznego, a od 2013 gra w Teatrze Wybrzeże.

Od 30 lat występuje w topowych polskich produkcjach, takich jak: Kingsajz, Kiler, Kiler-ów 2-óch, Ajlawju, Zakochani, Ubu Król, Kochaj i tańcz, Yuma, Panie Dulskie, 7 uczuć czy Diablo. Wyścig o wszystko. Pojawiła się także w kilku filmach zagranicznych. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Złotych Lwów dla najlepszej aktorki w latach 1999 i 2003 oraz Orła za najlepszą rolę kobiecą w filmie Żurek. Od 2013 roku wykłada w Gdyńskiej Szkole Filmowej (GSF).

Matylda Damięcka

Urodziła się w 1985 roku w Warszawie. Jest aktorką, wokalistką i grafikiem. Pracę w teatrze rozpoczęła w Teatrze Nowym za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Obecnie można ją zobaczyć na deskach Klubu Komediowego, gdzie gra w kabarecie literackim Fabularny przewodnik po... Michała Sufina i Błażeja Staryszaka oraz śpiewa kompozycje m.in.: Jerzego Rogiewicza, Jacka Kity, Radka Łukasiewicza i Pawła Szamburskiego. Można ją również zobaczyć w Teatrze Polonia i Och-Teatrze w Warszawie oraz Teatrze InVitro w Lublinie. Zwyciężczyni takich konkursów jak Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu i Festiwal Piosenki im. Jeremiego Przybory w Kutnie oraz laureatka drugiego miejsca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wokalistka i producentka koncertu Bowie First Step pod dyr. muz. Wojciecha Waglewskiego z udziałem członków formacji VooVoo. Muzycznie współpracuje również m.in. z Wojtek Mazolewski Quintet, Radkiem Łukasiewiczem oraz Leszkiem Biolikiem, z którym współtworzyła koncert Cohen i Kobiety, gdzie śpiewa i tworzy animacje.

Bartosz Kruhlik

Urodził się w 1985 roku w Lubsku. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Twórca filmów krótkometrażowych, takich jak: Jutro… (2009), Zniknięcie (2011), Królestwo (2011), Żar (2013), Adaptacja (2016). Jego produkcje były pokazywane na licznych polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. w San Sebastian, Karlowych Warach, Montrealu, Amsterdamie, Oberhausen czy Sarajewie, gdzie zdobyły blisko 150 nagród i wyróżnień. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych. Jest również autorem nagradzanych spotów społecznych. W 2019 roku nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy film Supernova, za który otrzymał Złote Lwy za Najlepszy Debiut Reżyserski na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni. W wolnym czasie jest zapalonym szachistą.

Anna Próchniak

Jedna z najbardziej obiecujących polskich aktorek filmowych i teatralnych młodego pokolenia. Zaczynała od baletu i tańca współczesnego. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Za rolę w spektaklu Marzenie Nataszy Teatru Powszechnego w Warszawie otrzymała m.in. nagrodę za najlepszy debiut podczas festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu. Na dużym ekranie debiutowała rolą Irminy w filmie Bez wstydu (reż. Filip Marczewski), za którą była nominowana do Złotej Kaczki. Za rolę Kamy w filmie Miasto 44 (reż. Jan Komasa) otrzymała m.in. nagrodę Wschodząca Gwiazda ELLE podczas 39. FF w Gdyni oraz nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Zagrała m.in. w filmie Anne Fontaine Niewinne, w irlandzkiej produkcji Bad Day For the Cut (reż. Chris Baugh), która miała premierę podczas FF w Sundance w 2017 roku, w Najlepszym (reż. Łukasz Palkowski), Vultures (reż. Börkur Sigthorsson) oraz filmie Oleg (reż. Juris Kursietis). Od dłuższego czasu angażuje się w akcje społeczne promujące czytelnictwo, wspiera też kampanię „Legalna kultura”.

Robert Wichrowski

Reżyser i scenarzysta. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, doktorat uzyskał na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. Ukończył też mistrzowski kurs reżyserii Andrzeja Wajdy. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, opiekun artystyczny etiud studenckich nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Reżyser seriali, reklam i teledysków. Zrealizował szereg filmów dokumentalnych, m.in. Łzy mistrzów wyróżniony na Festiwalu w Mediolanie i W cieniu K2 nagrodzony Grand Prix w czeskich Teplicach. Jego debiut fabularny ― Francuski numer ― w 2006 roku uznany został najlepszą polską komedią na Festiwalu w Lubomierzu. Jego kolejne filmy ― dramaty Karuzela (2014) i Syn Królowej Śniegu (2017) ― były prezentowane na wielu festiwalach, m.in. w Pekinie, Pune, Montrealu, Chicago, Los Angeles, Wrocławiu (Nowe Horyzonty) i Toruniu (TOFIFEST). Jego ostatni film ― komedia Kobieta sukcesu ― pojawił się na ekranach kin w 2018 roku.


Wydarzenie współfinansowane w ramach projektu:
„Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest