Kino Zamkowe. W niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego cofniemy się do lat 80., kiedy to powstały, dziś już uznane za kultowe, horrory. Doczekały się wielu remake’ów, na przełomie lat powstawały ich kolejne części, ale my chcemy pokazać pierwowzory postaci, które na stałe wpisały się na kartach tej odmiany kina gatunku, jakże uwielbianego przez liczne grono zaciekłych kinomaniaków. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Niepokorne. Pasmo NIEPOKORNE od kilku lat na stałe zagościło w programie MFF Tofifest. Podkreśla przewodnią ideę festiwalu, by przybliżać postaci i osobowości, które swą niepokornością, wytrwałością lub talentem wyróżniają się, zmieniają bieg historii również tej współczesnej. Więcej »

Traukinys stovi penkias minutes

Train stops for five minutes · reż. Janina Lapinskaitė
Litwa 2009, 57’

Pokazy

28/06, 22:15 · Baj Pomorski – sala B

30/06, 13:00 · Baj Pomorski – sala B

Już od bardzo dawna wagony kolejowe odmierzały plus życia w niewielkim mieście N. O chwilach, w których pociąg zatrzymywał się tu na nieco dłużej, przypomina wielki kamień umieszczony na samym środku stacji kolejowej. Jego wagony pochłaniały tysiące ludzi i wypluwały ich na rozległych przestrzeniach Syberii. Dziś pociąg staje tu tylko na pięć minut. Tyle wystarcza, aby pocałować się na pożegnanie i obiecać, że się wróci.

Mieszańcy miasteczka N nieprzypadkowo zbudowali tu sobie schronienie i zaczęli rodzić dzieci. Na tym świecie nic nie dzieje się przypadkowo. Za codzienną rutyną w prowincjonalnym N kryją się niezwykłe marzenia, wspomnienia, odkrycia i straty.

„... Trzeba za wszelką cenę utrzymać istotę człowieczeństwa, jego duszę i autonomię myślenia nawet, gdy ma ono tylko ściśle określoną wartość.” (J. Aputis, Anthill in Prussia)

Reżyser:Janina Lapinskaitė
Scenariusz:Janina Lapinskaitė
Muzyka:Indrė Stakvilė
Zdjęcia:Vytas Plytnikas, Algimantas Mikutėnas
Montaż:Janina Sabeckienė

Janina Lapinskaitė urodziła się w 1953 roku w litewskim Siauliai. W latach 1970-75 studiowała reżyserię filmową na litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W latach 1975-98 pracowała w telewizji litewskiej jako reżyser programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Od 1997 roku pracuje jako wykładowca na wydziale filmu i telewizji litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W 2001 roku została mianowana kierownikiem tego wydziału. Janina Lapinskaitė pisze scenariusze, a także tworzy filmy dokumentalne i fabularne.