Romantyczno-wampiryczna piątka. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych widzów wyjątkowe pasmo filmowe powiązane z motywem przewodnim festiwalu. W ROMANTYCZNO-WAMPIRYCZNEJ PIĄTCE znalazły się tytuły prezentujące wampiry z wielu ciekawych perspektyw. Więcej »

MUST SEE MUST BE . W paśmie MUST SEE MUST BE znajdą się wyselekcjonowane przez nas tytuły, które wobec natłoku powstających każdego roku produkcji mogły umknąć uwadze nawet najbardziej wnikliwych kinomanów. Więcej »

Kino w Końcówie. Klimat panujący w sercu toruńskiej starówki idealnie nadaje się do celebrowania pełnych grozy seansów. Zeszłoroczne kino plenerowe w Końcówie spotkało się z ogromnym entuzjazmem naszych widzów, dlatego tym razem ponownie zapraszamy Was do świata kultowych horrorów, rezonujących z tegorocznym motywem przewodnim Festiwalu. Więcej »

Traukinys stovi penkias minutes

Train stops for five minutes · reż. Janina Lapinskaitė
Litwa 2009, 57’

Pokazy

28/06, 22:15 · Baj Pomorski – sala B

30/06, 13:00 · Baj Pomorski – sala B

Już od bardzo dawna wagony kolejowe odmierzały plus życia w niewielkim mieście N. O chwilach, w których pociąg zatrzymywał się tu na nieco dłużej, przypomina wielki kamień umieszczony na samym środku stacji kolejowej. Jego wagony pochłaniały tysiące ludzi i wypluwały ich na rozległych przestrzeniach Syberii. Dziś pociąg staje tu tylko na pięć minut. Tyle wystarcza, aby pocałować się na pożegnanie i obiecać, że się wróci.

Mieszańcy miasteczka N nieprzypadkowo zbudowali tu sobie schronienie i zaczęli rodzić dzieci. Na tym świecie nic nie dzieje się przypadkowo. Za codzienną rutyną w prowincjonalnym N kryją się niezwykłe marzenia, wspomnienia, odkrycia i straty.

„... Trzeba za wszelką cenę utrzymać istotę człowieczeństwa, jego duszę i autonomię myślenia nawet, gdy ma ono tylko ściśle określoną wartość.” (J. Aputis, Anthill in Prussia)

Reżyser:Janina Lapinskaitė
Scenariusz:Janina Lapinskaitė
Muzyka:Indrė Stakvilė
Zdjęcia:Vytas Plytnikas, Algimantas Mikutėnas
Montaż:Janina Sabeckienė

Janina Lapinskaitė urodziła się w 1953 roku w litewskim Siauliai. W latach 1970-75 studiowała reżyserię filmową na litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W latach 1975-98 pracowała w telewizji litewskiej jako reżyser programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Od 1997 roku pracuje jako wykładowca na wydziale filmu i telewizji litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W 2001 roku została mianowana kierownikiem tego wydziału. Janina Lapinskaitė pisze scenariusze, a także tworzy filmy dokumentalne i fabularne.