„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Traukinys stovi penkias minutes

Train stops for five minutes · reż. Janina Lapinskaitė
Litwa 2009, 57’

Pokazy

28/06, 22:15 · Baj Pomorski – sala B

30/06, 13:00 · Baj Pomorski – sala B

Już od bardzo dawna wagony kolejowe odmierzały plus życia w niewielkim mieście N. O chwilach, w których pociąg zatrzymywał się tu na nieco dłużej, przypomina wielki kamień umieszczony na samym środku stacji kolejowej. Jego wagony pochłaniały tysiące ludzi i wypluwały ich na rozległych przestrzeniach Syberii. Dziś pociąg staje tu tylko na pięć minut. Tyle wystarcza, aby pocałować się na pożegnanie i obiecać, że się wróci.

Mieszańcy miasteczka N nieprzypadkowo zbudowali tu sobie schronienie i zaczęli rodzić dzieci. Na tym świecie nic nie dzieje się przypadkowo. Za codzienną rutyną w prowincjonalnym N kryją się niezwykłe marzenia, wspomnienia, odkrycia i straty.

„... Trzeba za wszelką cenę utrzymać istotę człowieczeństwa, jego duszę i autonomię myślenia nawet, gdy ma ono tylko ściśle określoną wartość.” (J. Aputis, Anthill in Prussia)

Reżyser:Janina Lapinskaitė
Scenariusz:Janina Lapinskaitė
Muzyka:Indrė Stakvilė
Zdjęcia:Vytas Plytnikas, Algimantas Mikutėnas
Montaż:Janina Sabeckienė

Janina Lapinskaitė urodziła się w 1953 roku w litewskim Siauliai. W latach 1970-75 studiowała reżyserię filmową na litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W latach 1975-98 pracowała w telewizji litewskiej jako reżyser programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Od 1997 roku pracuje jako wykładowca na wydziale filmu i telewizji litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. W 2001 roku została mianowana kierownikiem tego wydziału. Janina Lapinskaitė pisze scenariusze, a także tworzy filmy dokumentalne i fabularne.