Niepokorne. Pasmo NIEPOKORNE od kilku lat na stałe zagościło w programie MFF Tofifest. Podkreśla przewodnią ideę festiwalu, by przybliżać postaci i osobowości, które swą niepokornością, wytrwałością lub talentem wyróżniają się, zmieniają bieg historii również tej współczesnej. Więcej »

Emmett Brown – naukowiec-wizjoner motywem przewodnim 21. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Cofamy się do lat 80. XX wieku. Triumfy święci Kino Nowej Przygody, a Robert Zemeckis podąża szlakiem, który w ubiegłej dekadzie bezbłędnie wyznaczyli George Lucas i Steven Spielberg. Dla osób, które posiadały wówczas kolekcję filmowej serii „Powrót do przyszłości” na kasetach VHS, a także dla tych, którzy chcieliby po raz pierwszy przeżyć przygodę podążania krok za krokiem w poszukiwaniu drogi do podróży w czasie, mamy wspaniałą wiadomość. Więcej »

Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze. Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Warszawiak, Tubylec i Maciuś

Warszawiak, Tubylec i Maciuś · reż. Paweł Słomkowski
Polska 2010, 30’

Pokazy

28/06, 15:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Warszawiak... to tragikomiczna historia, w której główną rolę zagrał Adam Aksamit. Wcielił się w Damiana, młodego pracownika biurowego z Warszawy. Damian pewnego dnia wyjeżdża na działkę swojego wujka. W pośpiechu zabiera niewłaściwe klucze. Przed widmem powrotu do Warszawy ratuje go mieszkający tam „tubylec” — Waldek, który użycza mu miejsca na rozstawienie namiotu. Wspólne łowienie ryb, ognisko i odrobina alkoholu „ocieplają” relację mężczyzn. Ale tragedia zbliża się wielkimi krokami.

Reżyser:Paweł Słomkowski
Scenariusz:Paweł Słomkowski
Zdjęcia:Filip Zubowski
Montaż:Paweł Słomkowski
Obsada:Adam Aksamit

Paweł Słomkowski urodzony w Bydgoszczy, reżyser, aktor i scenarzysta niezależny. Jego filmy charakteryzują się przemyślanie zbudowaną struktura, uderzają ukrytymi emocjami. Pozornie niewinne zdarzenia zyskują u Słomkowskiego zupełnie zaskakujące zakończenia i zmuszają do zastanowienia nad życiem. Jako reżyser zrealizował w latach 2006-2010 serię etiud fabularnych: Belwederska 14, Mario, Kiedyś wydawała się inna, Przyjazd pociągu na stację i Warszawiak, Tubylec i Maciuś. Nakręcił też reportaż SMS pokazujący smutną praktykę zarabiania dużych pieniędzy na naiwności ludzi przez telefoniczne serwisy flirtów SMS-owych.