„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”. Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »

„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską. W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »

Beli Beli Svet

White White World · reż. Oleg Novković
Niemcy, Szwecja, Serbia 2010, 100’

Pokazy

25/06, 22:15 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

King mieszka w Bor — podupadającym, górniczym mieście w południowo-wschodniej Serbii. Kiedyś był górnikiem, a dziś, jako 40-latek, został właścicielem miejscowego baru. Jest samotny i liczy się tylko ze sobą, żyjąc dniem dzisiejszym. Niczego nie żałuje i nigdy nie ogląda się za siebie. Jego jedyną miłością jest potężny motocykl, który staje się jego bramą do ucieczki od beznadziei otaczającego świata.

King miał kiedyś romans z Ruzicą, miejscową pięknością i żoną Bestii — jego trenera i mentora bokserskiego. Bestia dowiedział się o ich romansie i wpadł w morderczy szał, ale zginął z ręki Ruzicy. Ona trafiła za kratki, a King wyjechał za granicę, by po paru latach przywieźć swoim motorem wystarczająco dużo pieniędzy by otworzyć bar.

Reżyser:Oleg Novković
Scenariusz:Milena Marković, Oleg Novković
Muzyka:Dejan Pejovic
Zdjęcia:Miladin Čolaković
Montaż:Boris Kovač
Obsada:Uliks Fehmiu, Hana Selimović, Jasna Djurišić, Nebojša Glogovac, Boris Isaković, Milica Mihajlović, Marko Janketić, Meto Jovanovski

Oleg Novković — urodził się w 1968 roku w Belgradzie. Ukończył Wydział Sztuk Dramatycznych w Belgradzie. Należy do grona „nowych twórców serbskich”, a swoją twórczość poświęcił ściśle określonej tematyce społecznej oraz krytyce społeczeństwa, kładąc nacisk na gwałtowne namiętności „zwykłych ludzi”, którym przyszło żyć w brutalnych czasach przemian i znacznego kryzysu wartości moralnych.

Filmografia:
1991 – Pomračenje
1993 – Dlaczego mnie opuściłeś / Why have you left me
2001 – Normalni ludzie / Normal People
2005 – Rudarska opera / Miner’s Opera
2006 – Jutro rano / Tomorrow Morning