„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Beli Beli Svet

White White World · reż. Oleg Novković
Niemcy, Szwecja, Serbia 2010, 100’

Pokazy

25/06, 22:15 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

King mieszka w Bor — podupadającym, górniczym mieście w południowo-wschodniej Serbii. Kiedyś był górnikiem, a dziś, jako 40-latek, został właścicielem miejscowego baru. Jest samotny i liczy się tylko ze sobą, żyjąc dniem dzisiejszym. Niczego nie żałuje i nigdy nie ogląda się za siebie. Jego jedyną miłością jest potężny motocykl, który staje się jego bramą do ucieczki od beznadziei otaczającego świata.

King miał kiedyś romans z Ruzicą, miejscową pięknością i żoną Bestii — jego trenera i mentora bokserskiego. Bestia dowiedział się o ich romansie i wpadł w morderczy szał, ale zginął z ręki Ruzicy. Ona trafiła za kratki, a King wyjechał za granicę, by po paru latach przywieźć swoim motorem wystarczająco dużo pieniędzy by otworzyć bar.

Reżyser:Oleg Novković
Scenariusz:Milena Marković, Oleg Novković
Muzyka:Dejan Pejovic
Zdjęcia:Miladin Čolaković
Montaż:Boris Kovač
Obsada:Uliks Fehmiu, Hana Selimović, Jasna Djurišić, Nebojša Glogovac, Boris Isaković, Milica Mihajlović, Marko Janketić, Meto Jovanovski

Oleg Novković — urodził się w 1968 roku w Belgradzie. Ukończył Wydział Sztuk Dramatycznych w Belgradzie. Należy do grona „nowych twórców serbskich”, a swoją twórczość poświęcił ściśle określonej tematyce społecznej oraz krytyce społeczeństwa, kładąc nacisk na gwałtowne namiętności „zwykłych ludzi”, którym przyszło żyć w brutalnych czasach przemian i znacznego kryzysu wartości moralnych.

Filmografia:
1991 – Pomračenje
1993 – Dlaczego mnie opuściłeś / Why have you left me
2001 – Normalni ludzie / Normal People
2005 – Rudarska opera / Miner’s Opera
2006 – Jutro rano / Tomorrow Morning