Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Filmy dla dzieci po ukraińsku podczas 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest najmłodsi widzowie z Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w pokazie bajek „Весела ферма” („Klara Muu”) oraz „Пелле Безхвостько” („Filonek Bezogonek”) w ukraińskiej wersji. Więcej »

Фільми для дітей українською мовою під час 20. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор‘я. Під час 20. Міжнародного Кіно-фестивалю Tofifest, наймолодші глядачі з України мали змогу взяти участь у показі казок «Весела ферма» та «Пелле Безхвостько» в українській версії. Więcej »

Tamo i ovde

Here and There · reż. Darko Lungulov
USA, Serbia, Niemcy 2009, 85’

Pokazy

26/06, 12:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Robert to zblazowany nowojorczyk, który jedzie do Serbii, aby ożenić się z miejscową dziewczyną potrzebującą amerykańskiej wizy i w ten sposób zarobić szybką gotówkę. Plan się jednak nie udaje, a obiecane pieniądze przechodzą mu koło nosa. W tym samym czasie Branko, młody emigrant z Serbii, który przedstawia się jako „człowiek z vanem”, zmaga się z rzeczywistością Nowego Jorku — miasta, które nie przebacza — podejmując rozpaczliwą próbę sprowadzenia swojej dziewczyny z Serbii do Ameryki.

„Los Angeles Times” tak napisał o tym filmie: „«Here and There» to komedia o nieco cierpkim smaku, ale Lungulov podchodzi do tematu z wyczuciem, mimo iż cechuje go duża przenikliwość. Udaje mu się także wspaniale wykorzystać wszelkie niuanse gry aktorskiej, zwłaszcza u Thorntona i Karanović.”

Reżyser:Darko Lungulov
Scenariusz:Darko Lungulov
Muzyka:Dejan Pejovic
Zdjęcia:Mathias Schöningh
Montaż:Dejan Urošević
Obsada:David Thornton, Mirjana Karanović, Branislav Trifunović, Cyndi Lauper
Nagrody:Best New York Narrative Award – MFF Tribeca / Tribeca IFF (2009); Nagroda FIPRESCI, Najlepszy Reżyser / FIPRESCI Prize, Best Director – Geneva Cinéma Tout Ecran (2009); Nagroda Jury – Ft Lauderdale MFF / Jury Award – Ft Lauderdale IFF (2009)

Darko Lungulov — urodzony w Serbii, w 1991 roku przeprowadził się do Nowego Jorku. Ukończył City College w Nowym Jorku. W 2003 roku wrócił do Serbii. Jego film dokumentalny Escape zdobył Nagrodę Publiczności na MFF Hamptons w 2004 roku. Od tego czasu był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach, a w tym w Amsterdamie, Lipsku, Belgradzie i Santiago de Chile. Scenariusz do Here and There otrzymał nagrodę Balkan Fund Script Development Award na Festiwalu Filmowym w Salonikach w 2006 roku oraz Best NY Narrative Award podczas premiery światowej na FF w Tribece w 2009 roku. Obecnie pracuje nad kolejnym projektem, opartym na prawdziwej historii filmem pełnometrażowym Monument to Michael Jackson.