Nowe Kino Fińskie. Powiew świeżości ubranej w niebagatelny humor, wymieszany z odrobiną smutku czy groteski, wyróżniania kinematografię fińską, zarówno tę najnowszą, jak i tę doskonale już znaną. Ponownie festiwal przybliży to co nowe, i warte szczególnej uwagi, i przede wszystkim wyróżniające w kinie fińskim. Więcej »

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK Tofifest dla Adrianny Biedrzyńskiej i Katarzyny Trzaski. Najstarszą nagrodę MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu otrzymają w tym roku dwie utalentowane torunianki — aktorka Adrianna Biedrzyńska i reżyserka Katarzyna Trzaska. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Tamo i ovde

Here and There · reż. Darko Lungulov
USA, Serbia, Niemcy 2009, 85’

Pokazy

26/06, 12:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Robert to zblazowany nowojorczyk, który jedzie do Serbii, aby ożenić się z miejscową dziewczyną potrzebującą amerykańskiej wizy i w ten sposób zarobić szybką gotówkę. Plan się jednak nie udaje, a obiecane pieniądze przechodzą mu koło nosa. W tym samym czasie Branko, młody emigrant z Serbii, który przedstawia się jako „człowiek z vanem”, zmaga się z rzeczywistością Nowego Jorku — miasta, które nie przebacza — podejmując rozpaczliwą próbę sprowadzenia swojej dziewczyny z Serbii do Ameryki.

„Los Angeles Times” tak napisał o tym filmie: „«Here and There» to komedia o nieco cierpkim smaku, ale Lungulov podchodzi do tematu z wyczuciem, mimo iż cechuje go duża przenikliwość. Udaje mu się także wspaniale wykorzystać wszelkie niuanse gry aktorskiej, zwłaszcza u Thorntona i Karanović.”

Reżyser:Darko Lungulov
Scenariusz:Darko Lungulov
Muzyka:Dejan Pejovic
Zdjęcia:Mathias Schöningh
Montaż:Dejan Urošević
Obsada:David Thornton, Mirjana Karanović, Branislav Trifunović, Cyndi Lauper
Nagrody:Best New York Narrative Award – MFF Tribeca / Tribeca IFF (2009); Nagroda FIPRESCI, Najlepszy Reżyser / FIPRESCI Prize, Best Director – Geneva Cinéma Tout Ecran (2009); Nagroda Jury – Ft Lauderdale MFF / Jury Award – Ft Lauderdale IFF (2009)

Darko Lungulov — urodzony w Serbii, w 1991 roku przeprowadził się do Nowego Jorku. Ukończył City College w Nowym Jorku. W 2003 roku wrócił do Serbii. Jego film dokumentalny Escape zdobył Nagrodę Publiczności na MFF Hamptons w 2004 roku. Od tego czasu był pokazywany i nagradzany na wielu festiwalach, a w tym w Amsterdamie, Lipsku, Belgradzie i Santiago de Chile. Scenariusz do Here and There otrzymał nagrodę Balkan Fund Script Development Award na Festiwalu Filmowym w Salonikach w 2006 roku oraz Best NY Narrative Award podczas premiery światowej na FF w Tribece w 2009 roku. Obecnie pracuje nad kolejnym projektem, opartym na prawdziwej historii filmem pełnometrażowym Monument to Michael Jackson.