„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Turneja

Tour, The · reż. Goran Marković
Serbia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Słowenia 2008, 105’

Pokazy

27/06, 10:00 · Kino Centrum

Trailer

Rok 1993 to najbardziej ponury okres wojny w Bośni i Hercegowinie. Grupa aktorska z Belgradu wyrusza na „tournée” po serbskiej Krajinie w poszukiwaniu szybkiego zysku, zupełnie nieświadoma zagrożeń, jakie na nią czyhają. Dostaną się w samo serce wojny, a los rzuca ich z frontu na front — od jednej armii do drugiej. W czasie swojej straszliwej podróży spotykają żołnierzy serbskich, muzułmańskich i chorwackich, doświadczają beznadziei, ale zawsze udaje im się jakoś wybrnąć z opresji. Źródłem ich ocalenia staje się także, a może przede wszystkim, naiwność, z jaką rzucili się w wir potworności wojny. Dzięki sięgnięciu po umiejętności aktorskie udaje im się ujść cało z niebezpiecznych sytuacji, które co i rusz napotykają na swojej drodze.

Reżyser:Goran Marković
Scenariusz:Goran Marković
Muzyka:Zoran Simjanović
Zdjęcia:Radoslav Vladić
Montaż:Snežana Ivanović
Obsada:Tihomir Stanić, Dragan Nikolić, Mira Furlan, Josif Tatić, Gordan Kičić, Jelena Đokić, Slavko Štimac
Nagrody:Srebrne Pióro – Nagroda Jury Międzynarodowego Konkursu na Film z Najlepszym Scenariuszem – Lato Filmów (2010) / Silver Pen – Jury Award at the International Film Competition for Best Screenplay – Film Summer (2010)

Goran Marković — syn Rade i Olivera Markovića, sławnej pary aktorskiej z byłej Jugosławii. W latach 1965-1970 studiował reżyserię filmową w Pradze (dawnej Czechosłowacji) na Akademii Filmowej (FAMU) pod kierunkiem profesora Zemena. Należy do tzw. grupy reżyserów z byłem Jugosławii, zwanej „czeską szkołą”, która obejmuje takie nazwiska, jak: Goran Paskaljevic, Srdjan Karanovic, Lordan Zafranovic, Rajko Grlic i Emir Kusturica... Do tej samej Akademii uczęszczał Milos Forman, Jirí Menzel, Vera Chytilová itp. Marković zrealizował 12 filmów fabularnych. Wszystkie otrzymały ważne nagrody filmowe na różnych festiwalach międzynarodowych. Reżyserował także filmy dokumentalne i telewizyjne.