Wieczna miłość. „Dracula” Francisa Forda Coppoli motywem przewodnim 22. edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Kiedy w głowie irlandzkiego pisarza Brama Stokera zakiełkował pomysł na „Draculę”, nikt nie podejrzewał, że stworzy on jedną z najczęściej powielanych w kulturze masowej postaci. Więcej »

Rozpoczynamy nabór filmów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Rozpoczyna się nabór zgłoszeń do dwóch konkursów na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze. Na wypełnione formularze czekamy do 15 maja, a tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25–30 czerwca w Toruniu. Więcej »

Mechaniczna pomarańcza

Clockwork Orange, A · reż. Stanley Kubrick
USA, Wielka Brytania 1971, 136’

Pokazy

25/06, 19:30 · Cinema City

Trailer

„Mechaniczna pomarańcza” to pełna cynizmu i anarchii filmowa opowieść oparta na kultowej już powieści Anthony’ego Burgessa. Główny bohater, Alex de Large, to młody i zdegenerowany lider „Drugów” — grupy młodocianych, ekstrawaganckich chuliganów, ubierających się w białe stroje, meloniki i martensy. Wieczorami przesiadują w barze, pijąc mleko i wsłuchując się w muzykę Ludwiga van Beethovena. Jednak nocami wyruszają do miasta, by bić, okradać bezbronnych ludzi i gwałcić kobiety. W końcu dochodzi do morderstwa... Wewnątrz grupy zaczyna się źle dziać, kumple postanawiają zmienić przywódcę, a sprzeciwiający się temu Alex zostaje wystawiony policji i skazany na 14 lat więzienia. Po dwóch latach odsiadki otrzymuje propozycję nie do odrzucenia — w zamian za skrócenie wyroku ma się poddać nowej eksperymentalnej terapii mającej na celu wyeliminowanie skłonności do przemocy. Niezwłocznie podpisuje niezbędne dokumenty i zostaje wywieziony do specjalistycznej kliniki, gdzie dwa razy dziennie jest poddawany praniu mózgu.

Reżyser:Stanley Kubrick
Scenariusz:Stanley Kubrick
Muzyka:Wendy Carlos
Zdjęcia:Bill John Alcott
Montaż:Bill Butler
Obsada:Malcolm McDowell, Warren Clark, James Marcus, Michael Tarn, Patrick Magee, Michael Bates, John Clive

Stanley Kubrick (1928-1999) reżyser, producent i scenarzysta. Urodził się w Nowym Jorku, gdzie ukończył Taft High School w Bronxie. Jeszcze przed trzydziestym rokiem życia miał na swoim koncie film dokumentalny, własną firmę produkcyjną i trzy filmy fabularne, które przyniosły mu miano najbardziej obiecującego reżysera amerykańskiego. W 1961 r. opuścił Stany Zjednoczone i do końca życia mieszkał w Anglii. Pierwszym filmem zrealizowanym w Europie była Lolita wg powieści Vladimira Nobokova. W 1968 roku powstał bodajże najsłynniejszy jego film 2001 Odyseja Kosmiczna.

Wybrana filmografia:
1999 – Oczy szeroko zamknięte / Eyes Wide Shut
1980 – Lśnienie / The Shining
1975 – Barry London
1971 – Mechaniczna pomarańcza / A Clockwork Orange
1968 – 2001 Odyseja kosmiczna / 2001: A Space Oddysey
1962 – Lolita
1960 – Spartakus / Spartacus
1957 – Ścieżki chwały / Paths of Glory