Nowe Kino Fińskie. Powiew świeżości ubranej w niebagatelny humor, wymieszany z odrobiną smutku czy groteski, wyróżniania kinematografię fińską, zarówno tę najnowszą, jak i tę doskonale już znaną. Ponownie festiwal przybliży to co nowe, i warte szczególnej uwagi, i przede wszystkim wyróżniające w kinie fińskim. Więcej »

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK Tofifest dla Adrianny Biedrzyńskiej i Katarzyny Trzaski. Najstarszą nagrodę MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu otrzymają w tym roku dwie utalentowane torunianki — aktorka Adrianna Biedrzyńska i reżyserka Katarzyna Trzaska. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Gdyby ryby miały głos

If Fish Could Talk · reż. Tomasz Jurkiewicz
Polska 2011, 27’

Pokazy

27/06, 13:00 · Baj Pomorski – sala B

29/06, 19:30 · Baj Pomorski – sala B

Wojtek, mimo skończonych 30 lat, wciąż wierzy w legendę o wielkiej rybie pływającej w pobliskim jeziorze. Cały czas poświęca, żeby ją złowić. Niewiele interesuje to nadopiekuńczą matkę Wojtka, Wandę, która w dniu urodzin syna postanawia ułożyć mu życie: znaleźć dziewczynę, kupić mieszkanie i przekształcić w specjalistę od marketingu własnej firmy produkującej drelichy. Bajkowa opowieść o nieprzystosowaniu, marzeniach i chorej miłości.

Reżyser:Tomasz Jurkiewicz
Scenariusz:Grzegorz Zaleski
Muzyka:Vlad Kuryluk
Zdjęcia:Kacper Fertacz
Montaż:Tymek Wiskirski
Obsada:Łukasz Chrzuszcz, Ewa Szykulska, Joanna Gryga, Jerzy Matula, Mirosław Haniszewski

Tomasz Jurkiewicz (ur. 1981) — absolwent filmoznawstwa UJ oraz reżyserii WRiTv im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ, autor wielu filmów krótkometrażowych i scenarzysta.