„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

W imię ojca

In the Name of the Father · reż. Jim Sheridan
Irlandia, Wielka Brytania 1993, 133’

Pokazy

29/06, 22:00 · Kino Centrum

Trailer

Gerry Conlon dorastał we wstrząsanym zamachami terrorystycznymi Belfaście początku lat 70. Był drobnym złodziejaszkiem, który ku niezadowoleniu swego ojca — Giuseppe większość czasu spędzał w okolicznych barach. Gdy Gerry popadł w konflikt z IRA, ojciec wysłał go do Anglii, gdzie chłopak został niesłusznie oskarżony o udział w zamachu bombowym, w którym zginęło wielu niewinnych ludzi.W czasie brutalnego śledztwa obydwaj przyznają się do winy i — mimo istniejących dowodów niewinności — zostają skazani na kary wieloletniego pozbawienia wolności. W więzieniu Gerry zdał sobie sprawę, że Giuseppe pod maską słabości ukrywał wewnętrzną siłę i głęboką mądrość życiową. Minęło wiele lat, zanim dzięki wysiłkom energicznej pani mecenas Gerry zdołał udowodnić swą niewinność, oczyścić imię ojca i ujawnić światu prawdę o jednej z największych pomyłek w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Film był nominowany do Oskarów aż w siedmiu kategoriach.

Reżyser:Jim Sheridan
Scenariusz:Jim Sheridan, Terry George
Muzyka:Phil Lynnot, Sinéad O\\\\\\\'Connor, Gavin Friday, Trevor Jones
Zdjęcia:Peter Biziou
Montaż:Gerry Hambling
Obsada:Emma Thompson, Daniel Day-Lewis, Pete Postlethwaite, Maureen McBride
Nagrody:Złoty Niedźwiedź – Najlepszy film – Berlinale / Golden Bear – Best Film – Berlinale (1994); Najlepszy altor pierwszoplanowy – BSFC / Best Leading Actor – BSFC (1993)