Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze. Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

W imię ojca

In the Name of the Father · reż. Jim Sheridan
Irlandia, Wielka Brytania 1993, 133’

Pokazy

29/06, 22:00 · Kino Centrum

Trailer

Gerry Conlon dorastał we wstrząsanym zamachami terrorystycznymi Belfaście początku lat 70. Był drobnym złodziejaszkiem, który ku niezadowoleniu swego ojca — Giuseppe większość czasu spędzał w okolicznych barach. Gdy Gerry popadł w konflikt z IRA, ojciec wysłał go do Anglii, gdzie chłopak został niesłusznie oskarżony o udział w zamachu bombowym, w którym zginęło wielu niewinnych ludzi.W czasie brutalnego śledztwa obydwaj przyznają się do winy i — mimo istniejących dowodów niewinności — zostają skazani na kary wieloletniego pozbawienia wolności. W więzieniu Gerry zdał sobie sprawę, że Giuseppe pod maską słabości ukrywał wewnętrzną siłę i głęboką mądrość życiową. Minęło wiele lat, zanim dzięki wysiłkom energicznej pani mecenas Gerry zdołał udowodnić swą niewinność, oczyścić imię ojca i ujawnić światu prawdę o jednej z największych pomyłek w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Film był nominowany do Oskarów aż w siedmiu kategoriach.

Reżyser:Jim Sheridan
Scenariusz:Jim Sheridan, Terry George
Muzyka:Phil Lynnot, Sinéad O\\\\\\\'Connor, Gavin Friday, Trevor Jones
Zdjęcia:Peter Biziou
Montaż:Gerry Hambling
Obsada:Emma Thompson, Daniel Day-Lewis, Pete Postlethwaite, Maureen McBride
Nagrody:Złoty Niedźwiedź – Najlepszy film – Berlinale / Golden Bear – Best Film – Berlinale (1994); Najlepszy altor pierwszoplanowy – BSFC / Best Leading Actor – BSFC (1993)