„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”. Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »

„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską. W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »

Sybir. Monamur

Siberia. Monamour · reż. Slava Ross
Rosja 2011, 105’

Pokazy

27/06, 20:00 · Baj Pomorski – sala A

28/06, 14:45 · Kino Centrum

Trailer

Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce w środku tajgi żyje starzec Ivan i Leshia — jego siedmioletni wnuk. Obaj czekają na ojca chłopca, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. Ivan to starowierca, który często modli się do jedynej posiadanej w domu ikony. Do tego samego zmusza też chłopca. W sąsiedztwie grasuje wataha bezdomnych psów, która pożera wszystko, co żyje. Jeden z tym psów to najlepszy przyjaciel Leshii, co powoduje częste kłótnie z dziadkiem. Wuj Yuri, odległy krewny rodziny, przynosi im czasem trochę jedzenia. Wracając pewnego dnia z jednej z takich wypraw wuj Yuri zostaje zaatakowany przez bezdomne psy i znika bez śladu. Dziadek i wnuk nie mają już skąd brać jedzenia. We wsi pojawiają się złodzieje, którzy plądrują domy w poszukiwaniu ikon. Kradną Ivanowi ikonę, a jego samego dotkliwie biją. Poturbowanym dziadkiem zajmuje się Leshia. Robi dla niego obrazek z wizerunkiem żółtego Boga i modli się do niego o życie Ivana. Psy pożerają ich jedyną kozę, a widmo śmierci głodowej zmusza Ivana do polowania na psy. Pewnego dnia Leshia widzi, jak dziadek strzela do „jego” psa i postanawia uciec...

Reżyser:Slava Ross
Scenariusz:Slava Ross
Muzyka:Aydar Gaynullin
Zdjęcia:Yury Rayskiy
Montaż:Igor Litoninskiy
Obsada:Misha Protsko, Pyotr Zaychenko, Sonya Oleynik, Lidiya Bairashevskay, Nikolai Kozak, Sergey Novikov, Sergei Puskepalis

Slava Ross scenarzysta, reżyser i producent. Członek Gildii Rosyjskich Reżyserów. W latach 1989-1996 był czołowym aktorem w nowosybirskim teatrze Red Torch. Po tym okresie rozpoczął studia reżyserskie we Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii. W 2002 roku zrobił swój pierwszy studencki film zatytułowany Meat. Film zdobył ponad 30 nagród. Slava wraz z przyjaciółmi założył w 2003 roku wytwórnię filmową Tundra Film, dzięki której wyprodukował swój pierwszy film pełnometrażowy — gorzką komedię Fat Stupid Rabbit. Film zdobył kilka nagród na festiwalach międzynarodowych.