FORUM. W paśmie FORUM od lat pokazujemy filmy, które zdobyły uznanie zarówno polskiej, jak i zagranicznej widowni oraz krytyków, stając się źródłem wielu filmowych i społecznych dyskusji. Więcej »

Romantyczno-wampiryczna piątka. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych widzów wyjątkowe pasmo filmowe powiązane z motywem przewodnim festiwalu. W ROMANTYCZNO-WAMPIRYCZNEJ PIĄTCE znalazły się tytuły prezentujące wampiry z wielu ciekawych perspektyw. Więcej »

MUST SEE MUST BE . W paśmie MUST SEE MUST BE znajdą się wyselekcjonowane przez nas tytuły, które wobec natłoku powstających każdego roku produkcji mogły umknąć uwadze nawet najbardziej wnikliwych kinomanów. Więcej »

Kóngavegur

King’s Road · reż. Valdís Óskarsdóttir
Islandia 2010, 105’

Pokazy

26/06, 10:00 · Kino Centrum

28/06, 17:15 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Na kempingu dla przyczep turystycznych w Laugarvatn, a ściślej przy „Kóngavegur” (Trakcie królewskim) mieszka kilka rodzin. Niektórzy z nich mieszkają tu od niepamiętnych czasów, inni dopiero co przybyli. Jedni są tu tylko na sezon wakacyjny, a drudzy po prostu tu są. Mummi (Gudmundur) Junior przyjeżdża tu ze swoim przyjacielem Rupertem w poszukiwaniu ojca — Mummi (Gudmundur) Seniora, który ukrywa się w przyczepie na Laugarvatn przed swoją nową żoną, Sally, i matką Marią. Junior musi wrócić na Islandię, ponieważ chce, aby ojciec pomógł mu uporać się z pewnym długiem. Junior nie ma jednak pojęcia, że ojciec jest praktycznie bez grosza. Udało mu się wprawdzie zataić rozmiary bankructwa, a pozostałe dolary i euro schował w psie Husky, którego poszukuje teraz jego matka. Gdy Junior i Rupert zjawiają się na kempingu, nie zastają tam Gudmundur Seniora. Ojciec wreszcie wraca, ale widok syna nie jest dla niego źródłem radości. Pojawienie się syna zaskakuje także żonę Gudmundura Seniora. Sally nie wiedziała, że jej mąż ma dzieci. Okazuje się, że nie wie w zasadzie niczego o przeszłości Gudmundura Seniora...

Reżyser:Valdís Óskarsdóttir
Scenariusz:Valdís Óskarsdóttir
Zdjęcia:Bergsteinn Björgúlfsson
Montaż:Valdís Óskarsdóttir
Obsada:Björn Hlynur Haraldsson, Daniel Brühl, Sigurður Sigurjónsson, Gísli Örn Garðarsson, Nanna Kristín Magnúsdóttir

Valdís Óskarsdóttir urodziła się w 1950 roku w Akureyri na Islandii. Jest montażystką filmową, która pracowała przy takich filmach, jak Festen, Les Misérables, Szukając siebie oraz Zakochany bez pamięci. Przez kilka lat pracowała również dla gazet i tygodników jako fotograf, a także jako reporter niezależny. Pisała artykuły, robiła zdjęcia, ilustracje fotograficzne do tomików poezji, a także brała udział w wystawach fotografii. Potem pracowała przez kilka lat jako pisarka (pisała opowiadania, bajki dla dzieci, przedstawienia radiowe i programy telewizyjne). Od zawsze szaleńczo marzyła o pracy przy filmach, co ziściło się w czerwcu 1985 roku.