„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Tilva Roš

Tilva Rosh · reż. Nikola Ležaić
Serbia 2010, 110’

Pokazy

29/06, 14:30 · Baj Pomorski – sala A

30/06, 22:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Serbskie miasto Bor było kiedyś największą kopalnią miedzi w kraju. Dziś jest to największa dziura w Europie. Trwają tam protesty związkowe. Toda i Stefan to najlepsi kumple i deskorolkowcy. W tym roku postanowili pojechać po raz pierwszy razem na wakacje po zakończeniu szkoły średniej. Jesienią Stefan wyjeżdża na studia do Begradu. Toda z kolei uważa, że nie pójdzie na studia nawet, gdyby miał pieniądze. Czas upływa im na kręceniu filmów z wygłupami w stylu „Jackass” i spotykaniu się z Dunją, która wróciła na wakacje z Francji. Obaj chłopcy toczą cichą rywalizację o jej względy. Każdy z nich stara się przegonić drugiego, a ich przyjaźń zaczyna zanikać na rzecz rywalizacji. Ich niszczycielskie tendencje znów ich jednak połączą, gdy protesty związkowe wymkną się spod kontroli.

„Tilva Roš” to dramat opowiadający o dojrzewaniu. Widać w nim subtelne nawiązania do Gusa van Santa, Larry’ego Clarka i Harmony’ego Korina.

Reżyser:Nikola Ležaić
Scenariusz:Nikola Ležaić
Zdjęcia:Miloš Jaćimović
Montaż:Nikola Ležaić
Obsada:Marko Todorović, Stefan Đorđević, Dunja Kovačević, Marko Milenković, Nenad Stanisavljević, Nenad Ivanović, Filip Maksimović
Nagrody:Nagroda za Najlepszy Film Pełnometrażowy, Nagroda za Najlepszą Rolę Męską – FF w Sarajewie / Best feature film award, best male actor – Sarajevo FF (2010)

Nikola Ležaić urodził się 6 sierpnia 1981 roku w serbskim Borze, gdzie ukończył liceum. Ukończył reżyserię na Wydziale Sztuk Dramatycznych w Belgradzie. Wcześniej był jednym z założycieli grupy satyrycznej SMOG oraz współzałożycielem Metasynchrism — pierwszego ruchu literackiego w XXI wieku. Ležaić jest również autorem licznych dokumentów i filmów krótkometrażowych, które zdobyły wiele nagród. Tilva Rosh to jego debiut fabularny.