Nowe Kino Fińskie. Powiew świeżości ubranej w niebagatelny humor, wymieszany z odrobiną smutku czy groteski, wyróżniania kinematografię fińską, zarówno tę najnowszą, jak i tę doskonale już znaną. Ponownie festiwal przybliży to co nowe, i warte szczególnej uwagi, i przede wszystkim wyróżniające w kinie fińskim. Więcej »

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK Tofifest dla Adrianny Biedrzyńskiej i Katarzyny Trzaski. Najstarszą nagrodę MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu otrzymają w tym roku dwie utalentowane torunianki — aktorka Adrianna Biedrzyńska i reżyserka Katarzyna Trzaska. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Tilva Roš

Tilva Rosh · reż. Nikola Ležaić
Serbia 2010, 110’

Pokazy

29/06, 14:30 · Baj Pomorski – sala A

30/06, 22:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Serbskie miasto Bor było kiedyś największą kopalnią miedzi w kraju. Dziś jest to największa dziura w Europie. Trwają tam protesty związkowe. Toda i Stefan to najlepsi kumple i deskorolkowcy. W tym roku postanowili pojechać po raz pierwszy razem na wakacje po zakończeniu szkoły średniej. Jesienią Stefan wyjeżdża na studia do Begradu. Toda z kolei uważa, że nie pójdzie na studia nawet, gdyby miał pieniądze. Czas upływa im na kręceniu filmów z wygłupami w stylu „Jackass” i spotykaniu się z Dunją, która wróciła na wakacje z Francji. Obaj chłopcy toczą cichą rywalizację o jej względy. Każdy z nich stara się przegonić drugiego, a ich przyjaźń zaczyna zanikać na rzecz rywalizacji. Ich niszczycielskie tendencje znów ich jednak połączą, gdy protesty związkowe wymkną się spod kontroli.

„Tilva Roš” to dramat opowiadający o dojrzewaniu. Widać w nim subtelne nawiązania do Gusa van Santa, Larry’ego Clarka i Harmony’ego Korina.

Reżyser:Nikola Ležaić
Scenariusz:Nikola Ležaić
Zdjęcia:Miloš Jaćimović
Montaż:Nikola Ležaić
Obsada:Marko Todorović, Stefan Đorđević, Dunja Kovačević, Marko Milenković, Nenad Stanisavljević, Nenad Ivanović, Filip Maksimović
Nagrody:Nagroda za Najlepszy Film Pełnometrażowy, Nagroda za Najlepszą Rolę Męską – FF w Sarajewie / Best feature film award, best male actor – Sarajevo FF (2010)

Nikola Ležaić urodził się 6 sierpnia 1981 roku w serbskim Borze, gdzie ukończył liceum. Ukończył reżyserię na Wydziale Sztuk Dramatycznych w Belgradzie. Wcześniej był jednym z założycieli grupy satyrycznej SMOG oraz współzałożycielem Metasynchrism — pierwszego ruchu literackiego w XXI wieku. Ležaić jest również autorem licznych dokumentów i filmów krótkometrażowych, które zdobyły wiele nagród. Tilva Rosh to jego debiut fabularny.