Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Filmy dla dzieci po ukraińsku podczas 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest najmłodsi widzowie z Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w pokazie bajek „Весела ферма” („Klara Muu”) oraz „Пелле Безхвостько” („Filonek Bezogonek”) w ukraińskiej wersji. Więcej »

Фільми для дітей українською мовою під час 20. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор‘я. Під час 20. Міжнародного Кіно-фестивалю Tofifest, наймолодші глядачі з України мали змогу взяти участь у показі казок «Весела ферма» та «Пелле Безхвостько» в українській версії. Więcej »

Tilva Roš

Tilva Rosh · reż. Nikola Ležaić
Serbia 2010, 110’

Pokazy

29/06, 14:30 · Baj Pomorski – sala A

30/06, 22:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Serbskie miasto Bor było kiedyś największą kopalnią miedzi w kraju. Dziś jest to największa dziura w Europie. Trwają tam protesty związkowe. Toda i Stefan to najlepsi kumple i deskorolkowcy. W tym roku postanowili pojechać po raz pierwszy razem na wakacje po zakończeniu szkoły średniej. Jesienią Stefan wyjeżdża na studia do Begradu. Toda z kolei uważa, że nie pójdzie na studia nawet, gdyby miał pieniądze. Czas upływa im na kręceniu filmów z wygłupami w stylu „Jackass” i spotykaniu się z Dunją, która wróciła na wakacje z Francji. Obaj chłopcy toczą cichą rywalizację o jej względy. Każdy z nich stara się przegonić drugiego, a ich przyjaźń zaczyna zanikać na rzecz rywalizacji. Ich niszczycielskie tendencje znów ich jednak połączą, gdy protesty związkowe wymkną się spod kontroli.

„Tilva Roš” to dramat opowiadający o dojrzewaniu. Widać w nim subtelne nawiązania do Gusa van Santa, Larry’ego Clarka i Harmony’ego Korina.

Reżyser:Nikola Ležaić
Scenariusz:Nikola Ležaić
Zdjęcia:Miloš Jaćimović
Montaż:Nikola Ležaić
Obsada:Marko Todorović, Stefan Đorđević, Dunja Kovačević, Marko Milenković, Nenad Stanisavljević, Nenad Ivanović, Filip Maksimović
Nagrody:Nagroda za Najlepszy Film Pełnometrażowy, Nagroda za Najlepszą Rolę Męską – FF w Sarajewie / Best feature film award, best male actor – Sarajevo FF (2010)

Nikola Ležaić urodził się 6 sierpnia 1981 roku w serbskim Borze, gdzie ukończył liceum. Ukończył reżyserię na Wydziale Sztuk Dramatycznych w Belgradzie. Wcześniej był jednym z założycieli grupy satyrycznej SMOG oraz współzałożycielem Metasynchrism — pierwszego ruchu literackiego w XXI wieku. Ležaić jest również autorem licznych dokumentów i filmów krótkometrażowych, które zdobyły wiele nagród. Tilva Rosh to jego debiut fabularny.