„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Daleko od miasta

Away from the City · reż. Maciej Cuske
Polska 2011, 54’

Pokazy

26/06, 18:00 · Baj Pomorski – sala B

Grupa chłopców spędza lato na wsi, z dala od zgiełku miasta. Nudzą się, rozmawiają o przyszłym dorosłym życiu — i kręcą film. Przypominają się wakacje z dzieciństwa, które trwały wiecznie i na wszystko był czas... Na spanie pod namiotem, długie nocne rozmowy o duchach — „które są po prostu taką inną rasą”, jak mówi jeden z bohaterów. Są o krok przed dorosłością — w punkcie, w którym można jeszcze na poważnie rozmawiać o trójkącie Bermudzkim. W Daleko od miasta sielankowa atmosfera wsi i pasja tworzenia łączą się z refleksją na temat dojrzewania, związaną z pierwszymi zadawanymi sobie i światu pytaniami.

Reżyser:Maciej Cuske
Scenariusz:Maciej Cuske
Montaż:Dorota Wardęszkiewicz, Maciej Cuske

Maciej Cuske urodził się 28 marca 1972 roku w Bydgoszczy. To jeden z najlepszych studentów elitarnej szkoły Andrzeja Wajdy w Warszawie. Nagradzano go m.in. na TOFIFEŚCIE (nagroda specjalna FLISAK 2004), jak i na Krakowskim FF (nagroda publiczności i Brązowy Lajkonik w 2005 roku). Jego, stworzony wraz z Marcinem Sauterem, pierwszy film I co wy na to Gałuszko? z 2000 roku, do dzisiaj jest dziełem kultowym w polskim kinie niezależnym. Cuske jest także autorem takich znakomitych filmów jak Antykwariat i Elektriczka. Wraz z Sauterem i dwoma innymi kolegami, założyli zespół producencki „Paladino”.

Filmografia:
2011 – Daleko od miasta / Away from the City
2009 – Ruzenshtern
2008 – Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!
2007 – Na niebie na ziemi
2006 – Ahoj
2005 – Antykwariat
2005 – Elektryczka
2004 – Kuracja
2003 – Cisza
2001 – I co wy na to Gałuszko?