„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Najważniejsza jest rodzina, czyli kilka słów o filmie „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia . 30 czerwca na 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbył się pokaz filmu „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia — twórcy filmów i cykli dokumentalnych. „Chrzciny” są jego fabularnym debiutem, który znalazł się w tym roku w konkursie From Poland. Więcej »

Piąty dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Nie ma lepszego pomysłu na pierwszy lipcowy weekend niż dawka filmowych emocji, które serwuje nam 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Piątego dnia festiwalu nie zwalniamy tempa, przedstawiając widzom nie tylko kolejne perełki świata kinematografii. Więcej »

Czarne słońce

Il Sole nero · reż. Krzysztof Zanussi
Francja, Włochy 2007, 93’

Pokazy

26/06, 19:45 · Kino Centrum

Trailer

Czarne słońce, oparte na sztuce Rocco Familiariego, inspirowane jest autentycznymi wydarzeniami, które rozegrały się dwadzieścia lat temu w Katanii, na Sycylii.

Agata i Manfredi to zakochani w sobie młodzi ludzie. Ich szczęście zostaje jednak brutalnie przerwane, gdy mężczyzna ginie z rąk narkomana. W momencie, w którym Agata wychodzi z szoku, rodzi się w niej pragnienie odnalezienia mordercy i chęć zemsty. Nie wierzy w system sądownictwa, który skłania się ku łagodności i bierności. Z przerażeniem dowiaduje się na policji, że dzięki amnestii i redukcjom kary mógłby opuścić więzienie już po 7-8 latach. Postanawia więc sama wymierzyć sprawiedliwość. Pewnego dnia odnajduje mordercę i stopniowo zaczyna go uwodzić...

Jest to film o miłości i zbrodni, nienawiści i przebaczeniu, o relacjach między dobrem a złem...

Reżyser:Krzysztof Zanussi
Scenariusz:Rocco Familiari, Krzysztof Zanussi
Muzyka:Wojciech Kilar
Zdjęcia:Ennio Guarnieri
Montaż:Paola Freddi
Obsada:Valeria Golino, Remo Girone, Toni Bertorelli, Kaspar Capparoni, Lorenzo Balducci

Krzysztof Zanussi (ur. 1939) — reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955-59) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959-62). Działał w amatorskim ruchu filmowym. Od 1980 jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „To”. W latach 1971-83 wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od 1987 członek Komitetu Kinematografii. Wykładał na wielu uczelniach filmowych, m.in. w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii. Jest także reżyserem teatralnym.

Wybrana filmografia:
2008 – Serce na dłoni / And A Warm Heart
2007 – Il Sole Nero / Black Sun
2005 – Persona non grata
2002 – Suplement / The Supplement
2000 – Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową / Life as a Fatal Sexually Transmitted Disease
1995 – Cwał / At Full Gallop
1982 – Imperativ / Imperative
1978 – Spirala / Spiral
1972 – Iluminacja / The Illumination
1967 – Twarzą w twarz / Face to Face