„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Moja lewa stopa

My left foot · reż. Jim Sheridan
Irlandia, Wielka Brytania 1989, 103’

Pokazy

30/06, 18:00 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Film jest oparty na prawdziwej historii. Christy Brown (1932-1981) przychodzi na świat w biednej irlandzkiej rodzinie. Cierpi na ciężkie porażenie mózgowe, jest niemal całkowicie sparaliżowany, może poruszać jedynie lewą stopą. Jednak jego rodzina, a zwłaszcza matka, odkrywa w nim inteligencję i człowieczeństwo. Dorosły Chris zostaje malarzem i pisarzem, który używa do tworzenia swojego jedynego sprawnego organu — lewej stopy. Film obrazuje życie niezwykłego człowieka, który mimo ułomności realizował swoje marzenia. Daniel Day-Lewis za rolę niepełnosprawnego Browna otrzymał liczne nagrody, w tym Oskara za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Reżyser:Jim Sheridan
Scenariusz:Jim Sheridan, Shane Connaughton
Muzyka:Elmer Bernstein
Zdjęcia:Jack Conroy
Montaż:J. Patrick Duffner
Obsada:Daniel Day-Lewis, Ray McAnally, Brenda Fricker, Fiona Shaw, Hugh O’Conor
Nagrody:Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa – Oskary / Best Leading Actor, Best Supporting Actress – Oscars (1990), LAFCA (1989); Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepszy aktor drugoplanowy – BAFTA / Best Leading Actor, Best Supporting Actor – BAFTA (1990); Najlepszy film zagraniczny – Film Independent / Best Foreign Film – Film Independent (1990); Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy – NYFCC / Best Film, Best Leading Actor – NYFCC (1989)