Nowe Kino Fińskie. Powiew świeżości ubranej w niebagatelny humor, wymieszany z odrobiną smutku czy groteski, wyróżniania kinematografię fińską, zarówno tę najnowszą, jak i tę doskonale już znaną. Ponownie festiwal przybliży to co nowe, i warte szczególnej uwagi, i przede wszystkim wyróżniające w kinie fińskim. Więcej »

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK Tofifest dla Adrianny Biedrzyńskiej i Katarzyny Trzaski. Najstarszą nagrodę MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu otrzymają w tym roku dwie utalentowane torunianki — aktorka Adrianna Biedrzyńska i reżyserka Katarzyna Trzaska. Więcej »

Must See Must Be. Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Mała matura 1947

Rite of Passage, The · reż. Janusz Majewski
Polska 2010, 108’

Pokazy

30/06, 19:30 · Kino Centrum

Trailer

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Podobnie jak w Stowarzyszeniu umarłych poetów Petera Weira zaglądamy do szkolnej klasy, by razem z bohaterami przeżywać walkę, jaką toczy w nich biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresyjny system.

Ludwik wraz z rodzicami przeprowadza się do Krakowa i rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako „nowy” musi szybko zyskać uznanie kolegów. Jego idolem staje się starszy o dwa lata Marek — chłopak, o którym mówi się, że brał udział w walkach Powstania Warszawskiego 1944 roku. W Ludwiku rośnie burza sprzecznych emocji. Oprócz pierwszych, miłosnych zauroczeń i kontaktów seksualnych do głosu dochodzi również bunt przeciw niesprawiedliwej władzy oraz chęć naśladowania niepokornego idola ze starszego rocznika. W życiu Ludwika pojawiają się pościgi, aresztowania i strzelaniny na ulicy, które stają się wydarzeniami wyznaczającymi okres dojrzewania chłopaka.

Reżyser:Janusz Majewski
Scenariusz:Janusz Majewski
Muzyka:Tomasz Stańko
Zdjęcia:Adam Bajerski
Montaż:Milenia Fiedler
Obsada:Adam Wróblewski, Antoni Królikowski, Marek Kondrat, Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Michalska, Artur Żmijewski, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz
Nagrody:Złote Lwy – Nagroda Specjalna Jury – FPFF, Gdynia / Golden Lions – Special Award of the Jury – PFF in Gdynia (2010)

Janusz Majewski (ur. 1931) profesor nadzwyczajny sztuki filmowej, wykładający zarówno w Polsce i za granicą. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Twórca wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach m.in. w San Francisco, Buffalo, Vancouver, Cork, Mannheim, Pradze. Autor ponad 15 filmów fabularnych. Janusz Majewski wraz z Andrzejem Wajdą pełnią zaszczytną funkcję Prezesów Honorowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Wybrana filmografia:
2005 – Po sezonie / After the Season
1998 – Złoto Dezerterów / Deserter’s Gold
1985 – C.K. Dezerterzy / H.M. Deserters
1982 – Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny / An Epitaph for Barbara Radziwill
1979 – Lekcja martwego języka / Lesson of a Dead Language
1977 – Sprawa Gorgonowej / The Gorgon Case
1975 – Zazdrość i medycyna / Jealousy and Medicine