Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze. Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Spirala przemocy

Some Mother’s Son · reż. Terry George
USA, Irlandia 1996, 112’

Pokazy

25/06, 14:15 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Wdowa Kathleen Quigley stara się trzymać z dala od politycznych rozgrywek, które mają miejsce w jej ojczystej Irlandii. Tego samego uczyła zawsze swoje dzieci. Tym większym szokiem jest dla niej wiadomość o aresztowaniu i skazaniu na długoletnie więzienie jej syna Gerarda, który razem z aktywistą IRA Frankiem Higginsem dokonał zamachu na brytyjskich żołnierzy. Kathleen Quigley i Annie Higgins odwiedzają swych synów w więzieniu. Starają się również zrozumieć swoje odmienne poglądy. Sytuacja ich synów staje się jednak coraz bardziej dramatyczna. Gdy Frank postanawia ogłosić bunt więźniów i rozpocząć protestacyjną głodówkę domagając się, by wojownicy IRA traktowani byli w więzieniach na zasadach, jakie przysługują jeńcom wojennym, Gerard przyłącza się do protestu. Film nawiązuje do prawdziwej historii strajku w więzieniu w Belfaście w 1981 roku.

Reżyser:Terry George
Scenariusz:Terry George, Jim Sheridan
Muzyka:Jan Sebastian Bach, Bill Whelan
Zdjęcia:Geoffrey Simpson
Montaż:Craig McKay
Obsada:Helen Mirren, Fionnula Flanagan, Aidan Gillen, David O’Hara
Nagrody:Feniks – Najlepszy młody europejski film roku, Europejska Akademia Filmowa / FELIX – Best European Young Film of the Year – EFA (1996); Nagroda Publiczności – MFF w San Sebastián / Audience Award – MFF in San Sebastián (1996)