Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze! W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я. Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

„Alfabet szczęścia” i „Operacja „Mumia” w ukraińskiej wersji dla najmłodszych widzów 21.MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. 1 i 2 lipca w Cinema City odbyły się pokazy filmów „Alfabet szczęścia” i „Operacja „Mumia” w ukraińskim dubbingu dla naszych najmłodszych widzów z Ukrainy. Więcej »

Anarchy in Žirmūnai

Anarchy in Žirmūnai · reż. Saulius Drunga
Litwa 2010, 93’

Pokazy

25/06, 21:00 · Baj Pomorski – sala B

30/06, 20:30 · Baj Pomorski – sala B

Trailer

Vilė to młoda dziewczyna z prowincji, która przenosi się do dużego miasta, chcąc zrealizować marzenia o studiach wyższych. W czasie poszukiwania mieszkania na wynajem znajduje ręcznie zrobioną naklejkę ozdobioną znakiem anarchii. Idąc po nitce do kłębka, spotyka Sandrę — chłopczycę, która zawsze ma na sobie koszulkę z logiem anarchii. Obie szybko się zaprzyjaźniają, a Vilė wprowadza się do Sandry. Sandra staje się dla niej przewodnikiem po pierwszym dniach w wielkim mieście — zawsze demonstrując siłę i optymizm. Dzięki silnej osobowości Sandry i jej anarchistycznym przekonaniom Vilė stopniowo porzuca skromność i lęki wyniesione z prowincji. Jej nowe przekonania zostają zupełnie wywrócone, gdy przypadkowo spotyka członka miejscowej społeczności punków. Vilė pojmuje, że anarchizm Sandry nie ma nic wspólnego z podziemną kulturą alternatywną czy polityką…

Reżyser:Saulius Drunga
Scenariusz:Saulius Drunga
Muzyka:Janis Zilde
Zdjęcia:Feliksas Abrukauskas
Montaż:Mariann Sónyi, Giedrius Svirskis
Obsada:Toma Vaškevičiūtė, Severija Janušauskaitė, Jūratė Onaitytė, Martynas Nedzinskas

Saulius Drunga (urodzony w 1972) to dramaturg i reżyser samouk. Współpracował z wieloma „podziemnymi” twórcami filmowymi na Litwie (jako współscenarzysta i konsultant). Jeden z jego scenariuszy zdobył w 2005 roku uznanie Davida Wingate’a – sławnego europejskiego edytora i konsultanta scenariuszy, który polecił Sauliusa organizatorom niemieckiego programu dla scenarzystów Sources 2 Script Development Workshop. Tam właśnie powstał scenariusz do Anarchy in Žirmūnai — zdobywcy Nagrody dla Młodych Talentów na festiwalu w Cannes w 2007 roku. W tym samym roku Drunga otrzymał Nagrodę dla Debiutanta Roku, ufundowaną przez litewski Wydział Kultury. Anarchy in Žirmūnai — jego debiutancki film pełnometrażowy — wszedł do kina w 2010 roku.