„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Keturi žingsniai

Four Steps · reż. Audrius Stonys
Litwa 2008, 42’

Pokazy

25/06, 17:30 · Baj Pomorski – sala B

29/06, 13:00 · Baj Pomorski – sala B

Film opowiada o metamorfozach dotykających tradycji weselnych. Gdzie podziały się dawne tradycje weselne, które cechowała radość, tajemnica i smutek? Czy we współczesnych, na wskroś skomercjalizowanych weselach da się jeszcze dostrzec pozostałości tych tradycji? Czy należy starać się je przywrócić? Co takiego utraciliśmy? I co przy okazji odkryliśmy?

Reżyser:Audrius Stonys
Scenariusz:Audrius Stonys
Zdjęcia:Audrius Kemežys

Audrius Stonys urodził się w Wilnie w 1966 roku. W latach 1984-89 studiował reżyserię filmową i telewizyjną w Konserwatorium Wileńskim im. Juozasa Tallata-Kelpšy. W 1989 roku podjął studia w nowojorskim Anthology Film Archives założonym przez Jonasa Mekasa. Za film Ziemia ociemniałych (1992) otrzymał z rąk Europejskiej Akademii Filmowej nagrodę FELIX za Najlepszy Europejski Film Dokumentalny. W latach 2004-05 wykładał teorię tworzenia filmów dokumentalnych w duńskim European Film College. Stonys jest aktywnym członkiem różnych festiwali i warsztatów międzynarodowych.