„78 Days” i „Chłopi” zwyciężają 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Zwycięzcą konkursu głównego On Air został film „78 Days” Emiliji Gašič, a konkursu From Poland — „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana. Więcej »

Aktor a reżyser – spotkanie po projekcji „Wariatów”. Piątego dnia 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbyło się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim oraz aktorami Alicją Stasiewicz i Lechem Mackiewiczem w ramach projekcji „Wariatów” z konkursu From Poland. Więcej »

„Jestem ulepiona z nadziei” – spotkanie z Martyną Wojciechowską. W festiwalową sobotę odbył się pokaz specjalny filmu „Hope” w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Ewy Marcinkowskiej. Więcej »

Keturi žingsniai

Four Steps · reż. Audrius Stonys
Litwa 2008, 42’

Pokazy

25/06, 17:30 · Baj Pomorski – sala B

29/06, 13:00 · Baj Pomorski – sala B

Film opowiada o metamorfozach dotykających tradycji weselnych. Gdzie podziały się dawne tradycje weselne, które cechowała radość, tajemnica i smutek? Czy we współczesnych, na wskroś skomercjalizowanych weselach da się jeszcze dostrzec pozostałości tych tradycji? Czy należy starać się je przywrócić? Co takiego utraciliśmy? I co przy okazji odkryliśmy?

Reżyser:Audrius Stonys
Scenariusz:Audrius Stonys
Zdjęcia:Audrius Kemežys

Audrius Stonys urodził się w Wilnie w 1966 roku. W latach 1984-89 studiował reżyserię filmową i telewizyjną w Konserwatorium Wileńskim im. Juozasa Tallata-Kelpšy. W 1989 roku podjął studia w nowojorskim Anthology Film Archives założonym przez Jonasa Mekasa. Za film Ziemia ociemniałych (1992) otrzymał z rąk Europejskiej Akademii Filmowej nagrodę FELIX za Najlepszy Europejski Film Dokumentalny. W latach 2004-05 wykładał teorię tworzenia filmów dokumentalnych w duńskim European Film College. Stonys jest aktywnym członkiem różnych festiwali i warsztatów międzynarodowych.