„Trzeba znaleźć światło w mroku” — spotkanie z reżyserką Dovilė Šarutytė. W piątek 1 lipca odbyła się projekcja jednego z filmów biorących udział w konkursie On Air — „A Feature Film About Life” w reżyserii Dovilė Šarutytė. Podczas spotkania po seansie reżyserka opowiedziała widzom, jak przebiegał proces tworzenia filmu opartego na doświadczeniu straty i żałoby. Więcej »

„Bo we mnie jest seks”, czyli herstoria Kaliny Jędrusik. „Bo we mnie jest seks” to film stworzony przez kobiety i opowiadający o kobietach. Reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, zdecydowała się na opowiedzenie historii Kaliny Jędrusik w niecodzienny i nieszablonowy sposób, bawiąc się estetyką i wrażliwością lat 60. Więcej »

„Czy wszystko OK?” — spotkanie z reżyserem Konradem Aksinowiczem. Czy wszystko OK? — To było pierwsze pytanie, które padło podczas spotkania z reżyserem „Powrotu do tamtych dni” Konradem Aksinowiczem. Zadał je reżyser do milczącej tuż po seansie publiczności. Więcej »

Kolekcionierė

Collectress, The · reż. Kristina Buožytė
Litwa 2008, 83’

Pokazy

25/06, 12:00 · Kino Centrum

27/06, 10:30 · Baj Pomorski – sala A

Trailer

Po niefortunnym wypadku młoda Gailė zauważa, że nie potrafi już odczuwać żadnych ludzkich emocji. Pewnego dnia przygotowuje materiał filmowy do pracy. Jest pediatrą i nagle uświadamia sobie, że kluczem do odzyskania uczuć jest ta krótka chwila, gdy ogląda samą siebie na monitorze. Teraz wystarczy tylko dla każdego z typów emocji (śmiech, płacz, gniew itd.) przygotować odpowiednią symulację wideo. Rozpoczyna się ciekawy eksperyment z nieciekawymi następstwami...

Reżyser:Kristina Buožytė
Scenariusz:Kristina Buožytė, Darius Gylys, Bruno Samper
Muzyka:Titas Petrikis
Zdjęcia:Feliksas Abrukauskas
Montaż:Eimantas Belickas, Paulius Zavadskis
Obsada:Gabija Ryškuvienė, Marius Jampolskis, Darius Gumauskas, Valda Bičkutė, Darius Petkevičius, Valerijus Jevsejevas

Kristina Buožytė to młoda reżyserka z Litwy. Aktualnie pracuje nad swoim drugim filmem pełnometrażowym — Vanishing Waves (roboczy tytuł to Aurora). Debiut fabularny Buožytė — Kolekcjonerka zdobył w 2008 roku Srebrnego Żurawia, nagrodę kinematografii litewskiej w kategorii Najlepszego Litewskiego Filmu Pełnometrażowego oraz nagrodę dla Najlepszego Reżysera na rosyjskim FF Kinoshock (2008). Brał także udział w ponad 30. międzynarodowych festiwalach filmowych.