Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze. Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Mistrzowie: Jim Sheridan

„Irlandzki Instytut Filmowy (IIF) ma zaszczyt współpracować z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym TOFIFEST, w ramach którego przedstawiona zostanie retrospektywa twórczości Jima Sheridana — kluczowej postaci współczesnego kina irlandzkiego. Życzymy organizatorom tegorocznej edycji festiwalu TOFIFEST wszelkich sukcesów i ufamy, że polska publiczność powita z radościąmożliwość ponownego obejrzenia jego filmów. Chcielibyśmy także skorzystać z okazji i wyrazić wdzięczność za wsparcie okazane przez organizację Culture Ireland dla wszystkich naszych działań na tym polu”.

Głos Jima Sheridana, autora opowiadań, który nadał rozgłosu ludowym opowieściom irlandzkim światowego, jest równie znany jak jego filmy. Kariera Sheridana rozpoczęła się w teatrze radykalnym i sięgnęła po splendor Hollywood, a wspólnym mottem każdego z jej etapów była ciekawość ludzi. Raz interesowali go zwykli śmiertelnicy, którzy uwikłali się w niecodzienne zdarzenia. Innym razem były to mityczne postaci, które przenosił z legend czy opowieści i popychał w stronę nowoczesności. Wielu z jego bohaterów to ofiary konfliktów. Niezależnie od tego czy Sheridan opowiada o Ameryce czy Irlandii, w sercu jego filmowego świata pozostaje zawsze rodzina — scementowana miłością i pełna bolesnych skaz. Inną niezbywalną cechą filmów Jima Sheridana jest wielki kunszt, który wydobywa ze swoich aktorów, zarówno wielkich zdobywców Oskarów, jak i małych dzieci. Tego lata uczcimy osiągnięcia filmowe Jima Sheridana — aktora, scenarzysty, reżysera i producenta, które od 30 lat posyłają nam i światu wyjątkowe i pełne pasji przesłanie.

Ruth Barton