X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Konkurs Polski — blok 1

Vakha i Magomet / Marta Prus / 2010 Polska / 12 min.

Vakha i 10-letni Magomet wyemigrowali z Czeczenii do Polski. Chcieli uciec od strasznej przeszłości i rozpocząć normalne życie w nowym, wolnym kraju. Droga jest jednak długa. W filmie ukazano ich codzienne starania o normalny, spokojny los bez wspomnień, z dala od zgiełku ośrodka dla uchodźców, w którym mieszkają.

Marta Prus urodzona w 1987 roku. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2009 roku studiuje na Wydziale Reżyserii PWSFTviT. Ukończyła kurs dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Jej najnowsza produkcja "Vakha i Magomed" została uznana za najlepszy film krótkometrażowy na "Jantar 2010" 29. KFDF "Młodzi i Film".

Przez Szybę / Through Glass / Igor Chojna / 2009 Polska / 15 min.

Młody mężczyzna spóźnia się na pogrzeb swej ciotki. Na miejscu musi odpierać uszczypliwości ze strony kilku kobiet, bowiem jako osoba z zewnątrz naruszył porządek hermetycznej społeczności. Gdy ucieka mu ostatni autobus, decyduje się zostać na noc...

Igor Chojna urodził się w 1978 roku. Studiował reżyserię i fotografię oraz historię i nauki polityczne na Uniwersytecie w Toronto. Zrealizował kilka fabularnych filmów krótkometrażowych jak "Julia" (2007), "Przez szybę" (2009) i "Unwillingness" (2009) oraz dwa dokumentalne: "Tylu nas było" (2006) i "Seans w kinie Tatry".

Takie życie / That’s life / Daniel Zieliński / 2010 Polska / 28 min.

Bohaterem filmu jest mężczyzna w średnim wieku, który z dala od zgiełku miasta, niemal w zupełnej samotności, opiekuje się swoją schorowaną matką. Zamknięty w kręgu prostych, codziennych czynności, odcięty od rodziny i dotychczasowego życia, wypełnia wygasającą powoli rzeczywistość starej kobiety, którą kocha bezmierną miłością. Największy ból sprawia mu bierność jego bliskich, fakt, że pamięć o starszej, schorowanej kobiecie sprowadza się tylko do przedmiotów i kartek z wakacji…

Daniel Zieliński urodził się w Krakowie. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Student PWSFTviT w Łodzi na wydziale realizacji telewizyjnej. Pracuje jako reporter telewizyjny. "Takie życie..." jest jego debiutem dokumentalnym.

Twist & Blood / Jakub Czekaj / 2010 Polska / 32 min

Jedenastoletni chłopiec o ksywie Brzucho jest pośmiewiskiem wśród swoich rówieśników. Rodzice też za wszelką cenę chcą go zmienić, odchudzić. Brzucho ma jednak swój sposób na rozładowanie negatywnych emocji, to tajemnica. Z czasem zdradzi ją przyjaciółce, w której się podkochuje...

Jakub Czekaj urodził się w 1984 roku. Student piątego roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 roku. Laureat drugiej edycji Wyróżnień Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląkiego dla aktywnych studentów i doktorantów.

Krajobraz nizinny z kołyską / Arkadiusz Biedrzycki / 2009 Polska / 18 min

Film prezentuje portret alkoholika, z uporem i świadomie niszczącego swoje życie. Popęd śmierci, któremu poddaje się bohater - samotny sześćdziesięcioletni mężczyzna z małej mazurskiej wioski - jest częścią siły drzemiącej w naturze - bezwzględnej i rządzącej się własnymi prawami. Film poprzez niezwykle sugestywne zdjęcia, brak komentarza, unikalny klimat i bliskość, z jaką autor towarzyszy bohaterowi, wymyka się pokusie taniego moralizatorstwa.

Arkadiusz Biedrzycki urodzony w 1980 roku. Student reżyserii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem filmów dokumentalnych powstałych we współpracy z Telewizją Polską. Jego etiuda "Pick up" brała udział w międzynarodowym konkursie filmów studenckich Camerimage 2009. W 2009 w ramach programu Stowarzyszenia Filmowców Polskich "Pierwszy dokument" zrealizował film, p.t. "Krajobraz nizinny z kołyską", będący jego oficjalnym debiutem. Recenzent filmowy, scenarzysta.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest