X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Konkurs Polski — blok 3

Pod wiatr nie popłynie słodki zapachów kwiatów / The Scent of Flowers Does not blow against the wind / Leszek Korusiewicz / 2009 Polska  / 19 min

Andrzej, wzięty kaskader filmowy, jest szczęśliwym mężem i ojcem. Wydaje się, że specyfika pracy Andrzeja nie zakłóca idylli jego rodziny. Czym więc tłumaczyć niepokój, który pojawia się wraz z udziałem Andrzeja w kolejnym ryzykownym przedsięwzięciu? Film powstał w oparciu o opowiadanie Joanny Kocemby ,,Tęcza" i nawiązuje do I przykazania Dekalogu ,, Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".

Leszek Korusiewicz urodził się w 1978 roku. Jest absolwentem filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Student Wydziału Radia i Telewizji na kierunku reżyseria filmowa. Autor filmów dokumentalnych, reklamowych i reportaży telewizyjnych oraz przede wszystkim reżyser autorskich etiud fabularnych min. ,,Pat", ,,Dlaczego drzewa się poruszają" i ,,Papieros".

Ucieknijmy od niej / Let's run away from her / Marcin Koszałka / 2010 Polska / 55 min

,,Ucieknijmy od niej" to historia starszej siostry Koszałki przeplatana wypowiedziami pacjentów szpitalnego oddziału paliatywnego. To kolejny z cyklu osobistych dokumentów, którym dał początek dokument ,,Takiego pięknego syna urodziłam." Tym razem Koszałka niemal nieruchomą kamerą filmuje siostrę, która opowiada o trudnych relacjach rodzeństwa z nieżyjącymi już rodzicami.  Z konfrontacji dwóch światów – hedonizmu siostry, jej niewiary w śmierć, i szpitalnej rzeczywistości, w której ból i umieranie są codziennością - powstał złożony film o skomplikowanych relacjach rodzinnych, cierpieniu i poczuciu winy.

Marcin Koszałka urodzony w 1970 roku. Reżyser, operator i scenarzysta. Studiował socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie ukończył realizację obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Rozgłos przyniósł mu debiutancki kontrowersyjny film „Takiego pięknego syna urodziłam”.  Jako reżyser zrealizował dotychczas 10 filmów. Koszałka jest jednocześnie cenionym operatorem. Ma na swym koncie zdjęcia do 23 filmów, m.in. „Rysa” czy „Kochankowie z Marony”. Dwukrotnie, za zdjęcia do filmu  „Pręgi” oraz „Rewers”, dostał nagrodę na festiwalu w Gdyni.

Bohaterska papuga z psem / Heroic Parrot With the Dog / Marcin Sławek / 2010 / 12 min.

Film o tym jak pewna, odważna papuga z ulicy Brzeskiej w Warszawie i jej przyjaciel pies gaszą kolejny pożar na Pradze próbując ocalić dzielnicę, która niedługo może odejść w zapomnienie. Film wymyślony przez dzieci z warszawskiej Szkoły Podstawowej, które w ramach warsztatów filmowych: "Nowe Legendy Miejskie" napisały scenariusz i wymyśliły sposób realizacji.

Marcin Sławek urodzony w 1981 roku. Absolwent ASP w Warszawie. Łączy dźwięki i obrazy z ziarnami taśmy filmowej. Twórca filmów animowanych nagrodzonych na festiwalach Onedotzero, Animago, Stash, Viedram, Pictoplasma, OFAFA.

Danny Boy / Marek Skrobecki / 2010 Polska / 9 min

,,Danny Boy" jest opowieścią o ułomności ludzkiej, którą eufemistycznie możemy nazwać „utratą głowy”. Ktoś, o kim mówimy w przenośni, że „stracił głowę” jest człowiekiem, który nie bardzo wie co robi. W tym opowiadaniu głowę stracili już prawie wszyscy, oprócz jednego, jedynego – jest nim tytułowy Danny, który jako odmieniec czuje się w bezgłowym społeczeństwie mocno wyalienowany. Film porusza problem samotności jednostki i stawia pytanie, czy w imię społecznego dostosowania należy równać w dół.

Marek Skrobecki urodzony w 1951 roku. Jest absolwentem ASP w Łodzi i kierunku reżyserii filmu animowanego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Polski reżyser filmów animowanych głównie realizowanych klasycznymi technikami lalkowymi. Zadebiutował w 1988 filmem ,,Epizod". Później próbował swoich sił w rysunkowych filmach dla dzieci. Skrobecki był scenografem przy oscarowym filmie „Piotruś i wilk”.

Kto by pomyślał / Who would have thought / Ewa Borysewicz / 2009 Polska / 11 min

Pewien mężczyzna znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Co się z nim stało? Czy coś go dręczyło? Jak wyglądało jego życie? Czy zagadka zostanie rozwiązana?

Ewa Borysewicz  zajmuje się filmem animowanym, rysunkiem i ilustracją.  Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej film animowany ,,Kto by pomyślał" pokazywano na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą – zdobył Grand Prix dla najlepszej etiudy studenckiej na 15. Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2010 w Krakowie.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest