X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Takie życie” wygrywa Toruń Short Film Festival

Film „Takie życie” Daniela Zielińskiego został głosami publiczności, zwycięzcą trzeciej edycji TSFF. Dokumentalna historia mężczyzny w średnim wieku, który poświęcił swoje życie dla starej matki w pokonanym polu pozostawił 21 innych krótkich metraży, które startowały w Konkursie Polskim TSFF.

Film Zielińskiego bezapelacyjnie zdobył najwięcej głosów. Opowiada historię niemłodego już człowieka, który w izolacji od świata opiekuje się schorowaną matką. Debiutujący tym filmem w kinie dokumentalnym reżyser, potrafił w poruszający sposób przedstawić zamknięcie swojego bohatera w kręgu prostych czynności domowych, odciętego od reszty rodziny i dotychczasowego życia. Wypełnia go wygasająca powoli rzeczywistość starej kobiety, którą kocha bezmierną miłością. Zaangażowaniu mężczyzny towarzyszy bierność otoczenia. O rzekomej pamięci pozostałych członków rodziny świadczą jedynie przedmioty, pewnego dnia jednak przyjeżdżają oni w odwiedziny...

Zieliński urodził się w Krakowie, gdzie ukończył filologię na UJ. Obecnie studiuje na II roku w PWSFTiT w Łodzi na wydziale Realizacji Telewizyjnej. Przez ostatnie sześć lat pracował jako dziennikarz telewizyjny. Jest laureatem prestiżowych nagród – m.in. Grand Press za reportaż telewizyjny czy nagrody Fundacji Batorego w konkursie "Tylko ryba nie bierze?". „Takie życie” otrzymało wyróżnienie w konkursie międzynarodowym Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Telewizyjnego Camera Obscura w Bydgoszczy oraz festiwali  w Gnieźnie, Warszawie, Jihlavie i Poznaniu.

Drugie w głosowaniu widzów TSFF miejsce zajęła poetycka animacja Bartka Kulasa "Millhaven". To niesamowity film "wyśpiewany" przez Katarzynę Groniec do słów i muzyki Nicka Cave. Trzecia była  fabularna „Nowa” Tomasza Olejarczyka opowiadająca o samotnej, 17-latce Ani, która szuka akceptacji w grupie rówieśników uprawiających ryzykowane, miejskie zabawy. Film powstał na motywach opowiadania Anny Czajki pt. "Moc słowa" i nawiązuje do II przykazania Dekalogu: "Nie będziesz brał imienia Pan Boga Twego nadaremno". Jest tez częścią projektu pełnometrażowego filmu nowelowego "DEKALOG 89 + VOL. 1”.

Toruń Short Film Festival odbywa się już po raz trzeci w nowoczesnym Kinie Centrum w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. TSFF jest krótkometrażowym „dzieckiem” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest