X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jim Sheridan gościem MFF Tofifest

Wielokrotnie nominowany do Oscara wybitny irlandzki reżyser Jim Sheridan będzie gościem specjalnym 9. edycji MFF Tofifest w Toruniu. Autor „Mojej lewej stopy” i „W imię ojca” odbierze w Toruniu specjalnego Złotego Anioła oraz poprowadzi swój wykład mistrzowski „masterclass”. Wizycie towarzyszy przeglądy jego najważniejszych filmów.

Jim Sheridan odbierze w Toruniu specjalnego Złotego Anioła Tofifest za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i wybitne osiągnięcia w kinie światowym. Jest on niewątpliwie jednym z najwybitniejszych twórców kina światowego. Filmy zrealizowane przez Sheridana zdobyły łącznie 16 nominacji do Oscara, z których 6 otrzymał sam reżyser. Jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. Można zaryzykować stwierdzenie, że jego filmy zrobiły więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan „odkrył” też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w „Mojej lewej stopie” stał się laureatem Oscara.

Urodzony w 1949 roku w Dublinie Sheridan zaczynał od działań teatralnych (jego ojciec był reżyserem teatralnym), w tym wątku… czeskiego, czyli reżyserii sztuki „Dzielny wojak Szwejk” Jaroslava Haška. W kinie zadebiutował niezwykle mocno „Moją lewą stopą” („My Left Foot”, 1989). Szybko też zaczął być postrzegany jako potencjalny odrodziciel kina irlandzkiego. Tworzył kolejno „Pole” („The Field”, 1990) z monumentalną, nominowaną do Oscara rolą Richarda Harrisa, „Na zachód” oraz „W imię ojca” („In the Name of Father”, 1993) z kolejną znakomitą kreacją Day-Lewisa. Ostatni film należy do niezwykle ważnego w twórczości Sheridana wątku analizującego konflikt katolicko-protestancki w Ulsterze oraz rolę jaką grała w nim IRA. Z tym tematem reżyser zmierzył się później w 1996 w „Some mother’s son” (współreżyseria z Terry Georgem), w 1997 w „Bokserze” („Boxer”) oraz w 2002 jako producent głośnej „Krwawej niedzieli” („Bloody Sunday”) w reż. Paula Greengrassa.

Przenosiny i osiedlenie w USA stały się dla Sheridana inspiracją dla stworzenia dzieła niezwykle osobistego — „Nasza Ameryka” („In America”, 2003), mówiącego o życiu irlandzkich imigrantów, żyjących nielegalnie w Stanach. Amerykańska ścieżka Sheridana wiodła do współpracy z największymi gwiazdami. W 2005 roku stworzył biografię jednego z najsłynniejszych raperów świata 50 Centa „Get Rich or Die Tryin: The Story of 50 Cent”. W 2009 powstali „Bracia” („Brothers”) z Tobym Maguire, Natalie Portman i Jake’m Gyllenhallem. Warto też dodać, że piosenkę do filmu napisał Bono z U2, który wcześniej do obrazu „W imię ojca” użyczył słynnego „Pride: In the name of love”. Aktualnie Sheridan pracuje nad thillerem „Dream House”. W filmie pojawią się Rachel Weisz i Daniel Craig.

W ramach retrospektywy twórczości Sheridana na Tofifeście będzie można zobaczyć wszystkie najważniejsze filmy twórcy.

Sheridan dołączy do takich specjalnych gości Tofifest jak Jerzy Stuhr, Dagur Kari i Grzegorz Królikiewicz. Podczas Tofifest można też będzie spotkać się i wziąć udział w dyskusjach z Robertem Więckiewiczem, Magdaleną Boczarską, Krzysztofem Zanussim, Lechem Majewskim, Mahdi Naderim i innymi twórcami filmowymi.

Sheridan poprowadzi w Toruniu masterclass. Obowiązuje wstęp wolny z pierwszeństwem dla osób posiadających bilety na filmy Jima Sheridana, karnety bądź zestawy.

MASTERCLASS: Jim Sheridan
„Od scenopisarstwa do reżyserii filmowej. Indywidualne doświadczenie pisania scenariuszy i reżyserii: Moja lewa stopa, W imię ojca, Nasza Ameryka”

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest