X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jiří Menzel odebrał Złotego Anioła

We wtorek, 28 czerwca, najważniejszym wydarzeniem było wręczenie Jiříemu Menzlowi Specjalnego Złotego Anioła Tofifest za otwieranie nowych horyzontów i twórczy wkład w kinematografię światową. Mistrz zapowiedział też swój znakomity film.

„Jestem zaskoczony, że tak wielką uroczystość dla mnie przygotowano. Przynajmniej moja zona będzie wiedziała, że jestem wielkim człowiekiem” — powiedział Jiří Menzel odbierając Złotego Anioła.

Czeski reżyser Jiří Menzel to Zdobywca Oscara za „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. To także żywa legenda kina. Nikt lepiej niż on nie umiał pokazać światu czeskiej duszy, zwłaszcza tej opisywanej przez Bohumila Hrabala. Ale Menzel to nie tylko reżyser. Także aktor i scenarzysta. Wyreżyserował 28 filmów, do 20 napisał scenariusze i zagrał w bagatela… 67 tytułach!

Wizycie twórcy towarzyszy przegląd jego filmów oraz wykład mistrzowski „masterclass” skierowany do spragnionych wiedzy kinomanów.

W filmografii Menzla znalazły się takie tytuły jak „Kapryśne lato” („Rozmarné léto”) w 1968 roku przynosząc reżyserowi Grand Prix na MFF w Karlovych Varach, „Skowronki na uwięzi” („Skřivánci na niti”, 1969) który wszedł na ekrany dopiero w 1990 na MFF w Berlinie, gdzie… zdobył Złotego Niedźwiedzia. Inne tytuły Menzla to „Kto szuka złotego dna” („Kdo hledá zlaté dno”, 1975), „Na skraju lasu” („Na samote u lesa”, 1976, Srebrny Hugo na MFF w Chicago, nagroda FIPRESCI na MFF w Mannheim, nagroda CIC na MFF w San Sebastian) oraz „Cudowni mężczyźni z korbką” („Bajecni muzi s klikou”, 1978). Najczęściej ekranizował jednak Hrabala — powstały filmy według utworów „Postrzyżyny” („Postriziny”, 1980) i „Święto przebiśniegu” („Slavnosti snezenek”, 1983) oraz „Wsi moja sielska, anielska” („Vesnicko má stredisková”, 1985).

Ostatnim jak na razie reżyserskim dokonaniem Czecha (i kolejną wariacją na temat twórczości Hrabala) jest „Obsługiwałem angielskiego króla” („Obsluhoval jsem anglického krále”, 2006) — piękna i mądra opowieść o tym, co w życiu najważniejsze odgrywająca się na tle Czech lat 50. Menzel zdobył tym filmem nagrodę FIPRESCI w Berlinie, nagrodę na IFF w Sofii i cztery Czeskie Lwy.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest