X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Agentka Scully i białoruscy partyzanci. Filmy Tofifest 2012

Czas ujawnić kilka tytułów filmów które zobaczycie na tegorocznym MFF Tofifest. Toruński festiwal rozpoczyna się już 20 października. W programie, pomiędzy ponad 150 tytułami, znajdą się polskie premiery filmów „Peddlers” Vasana Bala, „We mgle” Siergieja Łoźnicy czy „Raj: wiara” Ulricha Seidla.

Peddlers” w reżyserii Vasana Bala to doskonały przykład nowego, niezależnego kina indyjskiego. Thriller kryminalny opowiadający o narkotykowym półświatku wielkiej metropolii, jaką jest Bombaj pokazuje nieznane w docierających do Europy bollywoodzkich musicalach oblicze Indii. Gillian Andersson, znaną w świecie jako Agentka Scully z „X-files” zobaczymy w jednym z najbardziej oczekiwanych filmów Tofifest. Mowa o szwajcarskim kandydacie do Oscara 2012 filmie „Siostra Twoja / Sister” w reżyserii Ursuli Meier. Meier trzy lata temu otrzymała za swój debiutancki „Home” Złotego Anioła Tofifest. Teraz wraca do Torunia z drugim filmem, nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2012.

Wiele osób ostrzy sobie zęby na „We mgle”. To drugi film Siergieja Łoźnicy, Białorusina tworzącego na stałe w Niemczech. Autora wstrząsającego „Szczęście moje” (debiut na ubiegłorocznym Tofifest). „We mgle” powstało na podstawie powieści o tym samym tytule białoruskiego pisarza Wasylija Bykaua (Bykowa) klasyka literatury radzieckiej i kandydata do nagrody Nobla. Polskim niezwykle obiecującym debiutem jest film Anny Wieczur-Bluszcz „Być jak Kazimierz Deyna”. Ten film „udowadnia, że można robić rzeczy mało sensacyjne, a nadal sensowne” napisał o nim krytyk z portalu Natemat.pl. Nas szczególnie cieszy rola Piotra głowackiego, torunianina, laureata Flisaka Tofifest dla wybitnej osobowości filmowej związanej z regionem kujawsko-pomorskim. Kolejny film, który dziś ujawniamy i pokażemy go pierwsi, został zaskarżony jako bluźnierczy przez ultra-konserwatywne organizacje katolickie w Austrii. Oskarżenie wystosowano zarówno wobec reżysera Ulricha Seidla, jak i aktorki grającej główną rolę Marii Hofstätter oraz producenta filmu. Mowa o drugiej części trylogii Seidla „Raj: wiara”.

Więcej o filmach poniżej, a my zapraszamy na Tofifest!

PEDDLERS
Polska premiera
Reż. Vasan Bala, Indie 2012

Debiut pochodzącego z Indii reżysera i scenarzysty Vasana Bala. Thriller kryminalny opowiadający o narkotykowym półświatku wielkiej metropolii, jaką jest Bombaj. Bala prezentuje trzy równoległe historie młodych bohaterów: Maca (Siddharth Menon) drobnego dilera, Ranjita (Gulshan Devaiah) początkującego w zawodzie oficera i Bilkis (Kriti Malhotra) byłej nauczycielki chemii, które niespodziewanie splatają się doprowadzając do podjęcia zaskakujących decyzji w finale. Reżyser ukazuje zagubionych ludzi na tle zdemoralizowanego miasta. Doskonały przykład nowego niezależnego kina indyjskiego.

TWOJA SIOSTRA
Sister / L’Enfant d’en haut
Reż. Ursula Meier, Francja/Szwajcaria 2012

Simon mieszka ze swoją siostrą we francuskojęzycznej części Szwajcarii. Louise nie opiekuje się bratem, większość czasu spędza spotykając się z nowopoznanymi mężczyznami. Chłopiec sam zarabia na utrzymanie. Codziennie rano wybiera się do narciarskiego resortu w Alpach, gdzie kradnie sprzęt, a następnie sprzedaje mieszkańcom pobliskiej miejscowości. Nagle na jaw wychodzi ukrywana od lat prawda, tajemnica zaczyna niszczyć wzajemne relacje. Intrygujący dramat społeczny laureatki Złotego Anioła Tofifest 2009 za debiut „Home”.

WE MGLE
V tumane / In the Fog
Polska premiera
Reż. Siergiej Łoźnica (Loznitsa), Niemcy, Holandia, Rosja, Białoruś, Łotwa 2012

Akcja filmu dzieje się na zachodnim pograniczu ZSRR, w 1942 roku, na terenie okupowanym przez Niemców. Partyzanci prowadzą walki przeciwko agresorowi. Szuszeja, pracownik kolei zostaje oskarżony o kolaborację. Burow i Wojtek, dwaj partyzanci pragnąc pomścić jego działania, doprowadzają do znalezienia się trójki bohaterów w zasadzce. Stają przed koniecznością wyboru pomiędzy dobrem a złem. Film „We mgle” powstał na podstawie powieści o tym samym tytule białoruskiego pisarza Wasylija Bykaua (Bykowa) klasyka literatury radzieckiej i kandydata do nagrody Nobla. Poprzedni film Łoźnicy „Szczęście ty moje” pokazywany był na Tofifest w 2011 roku.

BYĆ JAK KAZIMIERZ DEYNA
Reż. Anna Wieczur-Bluszcz, Polska 2012

„Być jak Kazimierz Deyna” to fascynująca opowieść o dorastaniu chłopca, który urodził się w październiku 1977 roku, kiedy to Polska drużyna piłkarska grała z Portugalią. Marzeniem ojca było, aby syn został w przyszłości następcą Deyny. Całe dzieciństwo Kazia zostało podporządkowane treningom, jednak gdy chłopak dorasta postanawia wybrać inną drogę… humanisty. Pełna humoru opowieść o burzliwych czasach transformacji ustrojowej, sentymentalna podróż do PRL-u, historia o marzeniach i trudnej drodze do ich realizacji.

RAJ: WIARA
Polska premiera
Reż. Ulrich Seidl, Austria, Niemcy, Francja 2012

Druga cześć, po „Raj: miłość” filmowej trylogii Seidla o cnotach chrześcijańskich (miłość, wiara, nadzieja). Główną bohaterką „Raj: wiara” jest Anna Maria, która poświęca każdą swoją wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc przywrócić Austrię na ścieżkę wiary. Każdego dnia stając przed krzyżem biczuje się, oddając ofiarę za grzeszników zniewolonych przez seks. Odbywa pielgrzymki do domów nieznajomych mieszkańców Wiednia próbując namówić ich do wspólnej modlitwy. Pewnego dnia, po latach nieobecności powraca jej mąż-muzułmanin. Jak w tej sytuacji zachowa się fanatyczna chrześcijanka Anna Maria?

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest