X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Ciociu Ewo, to ja, Geraldine – jestem w Polsce!”

Jedna z największych aktorek światowego kina Geraldine Chaplin odebrała w sobotni wieczór Złotego Anioła Tofifest za całokształt twórczości. Nagrodę wręczono jej podczas gali otwarcia 10. edycji festiwalu. Gośćmi, zwanego „niepokornym”, toruńskiego festiwalu będą też Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Anca Damian, Jakub Gierszał i Manya Patil, która w niedzielny wieczór otworzy pierwszą w Europie retrospektywę hinduskiej gwiazdy, feministki i aktorki Smity Patil.

Słowa o Cioci Ewie były zakończeniem zaskakującego wyznania Geraldine Chaplin, która powiedziała, że od wielu lat marzyła by odwiedzić miejsca które poznawała w młodości, będąc… opiekunką dzieci w polskiej rodzinie mieszkającej w Londynie. Ciocia Ewa była nestorką tego rodu i na długie lata stała się dla 17-letniej ówcześnie Geraldine, mentorką. Jak podkreśliła aktorka znana z filmów Saury, Altmana, Almodovara i Scorsese – Polska leży głęboko w jej sercu. Zachwycona była także Toruniem, który nazwała „miastem jak ze snu”. Wizyta Chaplin otwiera 10. edycję Tofifest, który w jubileuszowym roku postawił na mocny żeński pierwiastek i mocne kobiety. Identyfikacja wizualna oparta jest na wizerunku gwiazdy kina Blaxploitation Pam Grier, Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą odbierze Krystyna Janda, a na koniec festiwalu Maria Peszek zaśpiewa pierwszy koncert na trasie promującej nową płytę.

Wydarzeniem niedzieli będzie niewątpliwie otwarcie pasma Mistrzynie, poświęconego hinduskiej gwieździe, feministce i aktorce Smicie Patil. Gośćmi specjalnymi będą Manya Patil – siostra aktorki oraz dyrektorka Fundacji Smity Patil i Mohan Agashe – aktor współpracujący przez wiele lat ze Smitą Patil. Spotkanie uświetnią też Ambasador Indii w Polsce Monika Kapil Mohta oraz prezes TZMO S.A. Jarosław Józefowicz, dzięki któremu odbywa się ta indyjska prezentacja. Odbędzie się też projekcja filmu ze Smitą Patil „Mirch Masala / Spices” w reżyserii Ketana Mehty, a po filmie odbędzie się interesujące spotkanie z Manyą Patil i Mohanem Agashe.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie ceremonia przyznania Jakubowi Gierszałowi dwóch ważnych i tradycyjnych nagród festiwalowych: Flisaka Tofifest dla wybitnego twórcy filmowego związanego z regionem kujawsko-pomorskim oraz Złotego Anioła Tofifest dla najciekawszego wschodzącego europejskiego talentu filmowego. Tę drugą nagrodę wcześniej odbierali Julia Jentsch i Dagur Kari. Uroczystość odbędzie się po projekcji filmu „Yuma” startującego w konkursie polskim From Poland.

Warto też wybrać się na przegląd filmów młodego operatora, reżysera, muzyka i grafika z Torunia, absolwenta łódzkiej Filmówki Jędrzeja Bączyka (pasmo Lokalizacje) oraz na zupełne novum pośród naszych imprez filmowych – pierwszy polski film-tour miejski pod nazwą „Filmowy Toruń”. Zbudowana wg pomysłu Tofifest trasa wiedzie przez 15 lokalizacji związanych z kinem polskim, światowym i lokalnym, pokazując miejsca, gdzie filmy kręcili Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi, Andrzej Seweryn, czy też skąd startował legendarny „Rejs” Marka Piwowskiego.

Festiwal pokazuje w tym roku blisko 150 filmów z kilkudziesięciu krajów. Z niedzielnego programu szczególnie warto polecić filmy międzynarodowego konkursu dla pełnometrażowych debiutów i drugich filmów On Air. Austriacki „Kuma” w reżyserii Umuta Daga opowiada historię dwóch kobiet. Niezrozumiałe dla człowieka wychowanego w kulturze zachodnioeuropejskiej zasady tradycyjnej, tureckiej wsi są kultywowane w sercu Europy, w cesarskim Wiedniu. 19-letnia dziewczyna z Turcji zostaje „kumą” – „przyszywaną żoną” Turka z Wiednia, którego prawdziwa żona umiera na raka. Wbrew oczekiwaniom, ten przedziwny trójkąt bardzo zbliża obie kobiety. Drugi film konkursu On Air „Sharqiya” także penetruje islamskie kraje. Wyreżyserowany przez francuskiego debiutanta Ami Livne film powstał w koprodukcji Francji, Niemiec i Izraela. Opowiada o wydarzeniach z życia młodego Beduina Kamela, żyjącego w malej arabskiej wsi w Izraelu. Kamel staje w pewnym momencie na progu przepaści i musi dokonać mocnych czynów, by móc obronić spokojną codzienność swej wsi.

Szczególnie polecamy też projekcję amerykańskiego filmu „Ojcze nasz / Padre Nuestro” w reżyserii Christophera Zalla. Film wygrał Tofifest 2008 i pokazywany jest w paśmie zwycięzców poprzednich edycji festiwalu TOP 9.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest