X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Rumunia na festiwalu filmowym Tofifest

Festiwal filmowy Tofifest stawia na Rumunię. Przegląd nowego kina rumuńskiego oraz wizyta Mariana Crisana będą jednymi z najważniejszych punktów programu odbywającego się w Toruniu festiwalu.

Marian Crisan to przedstawiciel Nowej Fali Rumuńskiej, laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego za film „Megatron” w 2008 roku, Jego pełnometrażowy debiut Morgen był oficjalnym kandydatem Rumunii do Oscara. Uważany jest za jednego z najlepszych reżyserów młodej generacji, przez wielu określany jako przyszłość artystycznego kina europejskiego. Zdobył wiele nagród na całym świecie m. in: MFF w Locarno, MFF „CinEast” czy festiwalu „goEast”. W Toruniu spotka się w widzami po projekcji swojego najnowszego filmu „Rocker”.

„Rocker” to koprodukcja francusko-niemiecko-rumuńska. Głównym bohaterem filmu jest Victor, mężczyzna po czterdziestce, który jest gotowy zrobić wszystko dla uzależnionego od narkotyków syna. Florin pomaga mu w organizacji koncertów rockowych, próbując odbudować rodzinne więzi. Film miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.

Jednym z najważniejszych punktów programu MFF Tofifest będzie przegląd Nowego Kina Rumuńskiego. Rozwój kina w tym kraju przez wiele lat powstrzymywany był przez represyjny reżim Ceausescu. Po odzyskaniu wolności kinematografia rumuńska zaczęła budzić się z długiego snu. Po Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2010 roku napisano: „Rumuni nie mogą zrobić złego filmu. To jest nielegalne w ich kraju. A przynajmniej nie jest to w ich genach”. Mówiąc pół żartem, pół serio dziś wszyscy wiedzą, że należy obserwować tego „draculę” – hrabiego europejskiego kina.

Nowa fala rumuńskiego kina zyskała międzynarodowe uznanie w ciągu ostatniej dekady ze względu na swoją autentyczność i oryginalny styl. O narodzinach prądu zaczęto mówić, gdy nikomu nieznany 39-latek z Bukaresztu Cristian Mungiu otrzymał Złotą Palmę w Cannes za dramat społeczny „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”.

W Toruniu zobaczymy zwycięzcę tegorocznego Berlinale – „Pozycja dziecka” (Child’s Pose), Calina Petera Netzera, wspomnianego „Rockera” Mariana Crişana, „Ślimaki i ludzie” (Of Snails and men / Despre oameni si melci) oraz „Superman, Spiderman and Batman” Tudora Giurgiu, „Dobre chęci” (Best Intentions / Din dragoste cu cele mai bune intentii) Adriana Sitaru, „Love building” Iulii Ruginy, „Miesiąc w Tajlandii” (A month in Thailand) Paula Negoescu, „Ręka Paulisty” (The Hand of Paulista), Cristiana Mungiu, „Wycieczka do miasta” (A Trip to the City) Corneliu Porumboiu, „In acvariu” (In the Fishbowl) Tudora Cristiana Jurgiu, „Korek drogowy” (Trafic) Catalina Mitulescu oraz „Wszyscy w naszej rodzinie” (Everybody in the family) i „Lampa z kapturkiem” (Lampa cu caciula) Radu Jude.

Szczegóły znajdziecie na stronie www.tofifest.pl. 11. edycja Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21–27 października. Głównymi donatorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MEDIA Programme, Polski Instytut Sztuki Filmowej i marka Bella.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest