X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jim Sheridan z Ronney Mara i Jeremym Ironsem

Laureat specjalnego Złotego Anioła Tofifest, światowej sławy reżyser Jim Sheridan, zaczyna prace nad dwoma serialami TV i filmem fabularnym. Wśród aktorów, z którymi zacznie pracę, są takie gorące nazwiska jak Rooney Mara czy sam Jeremy Irons.

Pierwszy serial oparty będzie na jednym z mniej znanych filmów fabularnych Sheridana „In America” z 2002 roku. Film, który prezentowaliśmy podczas wizyty Sheridana w Toruniu, opowiada o problemie nielegalnej imigracji w USA. Jim, którego wizytę wspominamy wspaniale, to ciepły, otwarty człowiek, ale też reżyser z krwi i kości. Sprawy ludzi niesłusznie krzywdzonych są priorytetem w jego drodze twórczej. Reżyser nie chce zdradzić, czy serial wyprodukuje HBO, jak głoszą „poinformowani”.

To może być HBO, ale nie powiem nic, aż do chwili gdy skończymy negocjacje — mówi Sheridan irlandzkiemu Independent. Chcę opowiedzieć o imigrantach — „nielegalnych obcych”, ludziach wyrzuconych na krawędzie amerykańskiego społeczeństwa. Jednocześnie będzie to focus na irlandzką społeczność w USA — opowiada o serialu.

Sheridan pracuje równolegle nad drugim serialem TV. Kończy adaptację „The Ten Commandments / Dziesięć przykazań” dla gigantów Hollywood, producentów Boba i Harveya Weinsteinów. Sheridan podkreśla, że dzisiaj prawdziwym polem kreatywnym dla filmowców stają się właśnie seriale. Dają one zdaniem irlandzkiego filmowca, większą swobodę i pole do popisu niż zwykły film fabularny.

Mimo tej deklaracji Sheridan zaangażował się też w nowy projekt fabularny. Wyreżyseruje film wg nagradzanej powieści Sebastiana Barry „The Secret Scripture”. To tajemnicza historia Roseanne McNulty, 100-letniej pensjonariuszki ośrodka dla psychicznie chorych i jej dziennika, w którym ujawnia prawdziwe przyczyny uwięzienia w tej lecznicy. Znamy pierwsze decyzje obsadowe. Młodą Roseanne zagra Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”). Dotychczas sądzono, że rolę tą otrzyma Jessica Chastain, z racji podobieństwa do Vanessy Redgrave, odtwarzającej rolę stuletniej Roseanne, ale stało się inaczej. Poza nimi na ekranie pojawią się Jonathan Rhys Meyers, Jack Reynor i sam Jeremy Irons. Film przyniesie też Sheridanowi ponowną współpracę z Noelem Pearsonem, producentem nominowanego do Oscara debiutu Sheridana — „Moja lewa stopa”. To zapowiada naprawdę ciekawe efekty. Zdjęcia ruszają we wrześniu w Irlandii.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest