X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Siła filmu z Kujaw i Pomorza. Konkurs Lokalizacje Tofifest

23 filmy, teledyski i animacje wystartują w drugiej edycji konkursu Lokalizacje na festiwalu filmowym Tofifest. Konkurs pokazuje filmy stworzone przez filmowców związanych z regionem kujawsko-pomorskim. O Złotego Anioła Lokalizacji zawalczą zwycięzca Konkursu Młodego Kina w Gdyni, poruszający dokument o „królowej Solidarności”, klip Yacha Paszkiewicza czy wzruszający film o dzieciach chorych na raka nakręcony przez nastolatka.

Konkurs Lokalizacje korzeniami sięga do pierwszej edycji festiwalu Tofifest, który od narodzin w 2003 roku honoruje twórców wywodzących się z województwa kujawsko – pomorskiego. Co roku pokazuje regionalne filmy, co roku wręcza najciekawszych filmowcom związanym z regionem nagrodę Flisaka. Otrzymali ją już Olga Bołądź, Piotr Głowacki, Bogusław Linda, Tomasz Szafrański, czy Magdalena Czerwińska.

W tym roku w Lokalizacjach zobaczymy 23 tytuły. Najsilniejszą reprezentację ma film dokumentalny. Inni/The other Emilii Bilińskiej to opowieść o zamkniętej, ultrakonserwatywnej społeczności nowojorskich Żydów wyznających chasydyzm. Reżyserka nakręciła go, zatrudniając się w chasydzkich rodzinach jako… sprzątaczka. Mleczny brat w reżyserii Vahrama Mkhitaryana ze zdjęciami cenionego dokumentalisty Marcina Sautera zwyciężył w konkursie Młodego Kina w na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Sauter, laureat Flisaka Tofifest 2010,  pokaże też w konkursie swoją impresję dokumentalną Rodnik, zrealizowaną w wioskach Nagornego Karabachu. Kontrowersje wzbudza dokument Pawła Hejbudzkiego Jestem Polakiem. Reżyser wszedł bowiem z kamerą i udającym manifestanta aktorem, w sam środek wielkiego, prawicowego marszu niepodległości 11 listopada 2013. Co tam zobaczył? Dowiedzą się tylko widzowie Tofifest.  Portrety wojenne: Hellwig to część dużego projektu pokazującego w nieszablonowy sposób wielkich, acz nieznanych, polskich bohaterów II wojny światowej. Film wyreżyserował Tomek Matuszczak (Serce do walki). Podczas Lokalizacji zobaczymy też portrety zjawisk, takich jak sport ekstremalny - w Być jak Ironman Krzysztofa Nowickiego czy muzyczne kultury fanowskie w Subkulturach Stanisława Cuske i Rafała Waraczewskiego.

Gorące emocje wywołuje mający na Tofifest europejską premierę dokument Mirosława Rogalskiego Krystyny Kuty 25 lat wolności. To film o toruńskiej opozycjonistce i poetce, internowanej w stanie wojennym członkini Solidarności, którą Jacek Kuroń nazywał „Królową Rewolucji”. Dziś, 25 lat po odzyskaniu wolności, Krystyna Kuta zajmuje się… sprzątaniem mieszkań. Reżyser zadaje proste, ale bolesne pytanie – czy jest szczęśliwa, czy o tę wolność chodziło? O buncie mówi dokument Lecha Wilczaszka i Macieja Wacława Ewolucja buntowników. To portret słynnej w kraju, bydgoskiej kapeli punkowo – hardcore’owej Schizma. Nagradzana w kraju i zagranica reżyserka i dziennikarka Teresa Kudyba w filmie Edward Stachura z tego świata pokazuje piękny obraz kujawskiego świata wielkiego poety. Laureat Flisaka Tofifest Waldemar Grzesik w dokumencie Stać i malować bez końca przybliża nam postać niepełnosprawnego malarza z Torunia.  Krytycy podkreślają zaskakującą dojrzałość filmu nastolatka Mateusza Buławy Motylkowy szpital, pokazującego walczące z rakiem dzieci z jednego z bydgoskich szpitali. W konkursie startuje też dokument, będący częścią wielkiego, międzynarodowego projektu filmowego „Świat od świtu do zmierzchu” stworzonego przez tegorocznego laureata Flisaka Tofifest, dokumentalistę Mirosława Dembińskiego. Mowa o filmie Bydgoszcz od świtu do zmierzchu, pierwszym w historii portrecie filmowym miasta nad Brdą, wyreżyserowanym przez 26 autorów i opowiadającym o jednym dniu z życia miasta i jego mieszkańców.

Mocna sekcję stanowią teledyski. Swój klip dla bydgoskiego zespołu Heldorado pokaże rodowity Bydgoszczanin Yach Paszkiewicz. Muzyk i filmowiec niezależny Dariusz Landowski zaprezentuje teledysk do nowego albumu legendarnej grupy Variete: Piosenka kolonistów oraz mocny, metalowy klip Sellisternium: Running fight. W innej poetyce porusza się Adam Tarnowski w intrygującym klipie S.F.A. dla bydgoskiej formacji Plotnicky. Klasą dla siebie są dwa animowane klipy toruńskiej grupy Sofa. Maciek Szupica i Maciej Chodziński wyreżyserowali pierwszy, do utworu Hardkor i disko, zaś Zuzanna Szyszak do Serpentyny i mydlane bańki.

W konkursie znalazły się trzy inne animacje. Najnowszy teledysk mistrzyni animacji plastelinowej Moniki Kuczynieckiej, zrealizowany dla zespołu Jerz Igor do piosenki Królewicz. Karolina Specht pokazuje animację Niewiarygodnie elastyczny człowiek, prezentowaną w oficjalnej selekcji festiwalu w Annecy. Duet Sebastian Kwidziński i Marcin Roszczyniała pokaże zaś swoją filozoficzną animację Fabryka.

Pokazy konkursu Lokalizacje odbędą się w dniach 22-23 października w centrum festiwalowym Tofifest, klubie Od Nowa w Toruniu. Tofifest i towarzyszący mu Audiowizje festoival odbywają się w dniach 18-26.X.2014.

Konkurs Lokalizacje

•    Variete: Piosenka kolonistów, reż. Dariusz Landowski
•    Sellisternium: Running fight, reż. Dariusz Landowski
•    Plotnicky: SFA, reż. Adam Tarnowski
•    Heldorado: Czwórka, reż. Yach Paszkiewicz
•    Inni / The other, reż. Emilia Bilińska
•    Mleczny brat, reż. Vahram Mkhitaryan / Marcin Sauter (Zdjęcia)
•    Rodnik, reż. Marcin Sauter     
•    Jerz Jerzy: Królewicz, reż. Monika Kuczyniecka
•    Jestem Polakiem, reż. Paweł Hejbudzki
•    Portrety wojenne: Hellwig, reż. Tomasz Matuszczak
•    Być jak Ironman, reż. Krzysztof Nowicki
•    Krystyny kuty 25 lat wolności, rez. Mirosław Rogalski
•    Ewolucja buntowników, reż. Lech Wilczaszek, Maciej Wacław
•    Bydgoszcz od świtu do zmierzchu, reż. zespołowa    
•    Sofa: Hardkor i disko, reż. Maciek Szupica, Maciej Chodziński
•    Sofa: Serpentyny i mydlane bańki, reż. Zuzanna Szyszak
•    Motylkowy szpital, reż. Mateusz Buława
•    Niewiarygodnie elastyczny człowiek, reż. Karolina Specht
•    Fabryka, reż. Sebastian Kwidziński, Marcin Roszczyniała
•    Edward Stachura z tego świata, reż. Teresa Kutyba    
•    Stać i malować bez końca, reż. Waldemar Grzesik
•    Subkultury, reż. Stanisław Cuske, Rafał Waraczewski

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest