X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Topa ma Kebab, Skonieczny Disko

W centrum festiwalowym odbyło się spotkanie z laureatem Złotego Anioła 2014 — Jerzym Hoffmanem. Nominowany do Oscara za legendarny Potop mistrz polskiego kina odpowiadał na pytania z ciętym dowcipem i mocnymi emocjami. Najmocniej protestował, gdy pytano go o nazywanie Trylogii Sienkiewicza książką nacjonalistyczną i antyukraińską.

Hoffman mocno oponował i z emfazą odpowiadał o tym, że wstydzimy się patriotyzmu, a powinniśmy w tym przypadku brać wzór z Amerykanów. Dużo opowiadał także o swoim filmie historycznym, który miał specjalny pokaz na Tofifest — Ukrainie. Narodzinach narodu.

W konkursie głównym On Air pokazano trzy filmy, a widzowie mieli okazję spotkać się z ich twórcami. Duże zainteresowanie wywołał nagrodzony tytułem najlepszego debiutu Raindance London FF Kebab & Horoscope w reżyserii Grzegorza Jaroszuka. Po filmie z widzami spotkali się reżyser oraz odtwórcy głównych ról: Bartłomiej Topa i Piotr Żurawski. Podczas rozmowy Jaroszuk przyznał się do fascynacji prozą Bohumila Hrabala. W tym świetle nie może dziwić, że obraz został nazwany „najbardziej czeskim polskim filmem”. Późnym wieczorem odbyła się polska premiera greckiego filmu A Blast w reżyserii Syllasa Tzoumerkasa. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserem. Z widzami Tofifest spotkali się reżyser i odtwórca głównej roli w Hardkor DiskoKrzysztof Skonieczny i Marcin Kowalczyk. Nagrodzony w Gdyni i Koszalinie film jest debiutem reżyserskim Skoniecznego, znanego bardziej jako twórca znakomitych teledysków.

W konkursie From Poland obejrzeliśmy dziś Bobry (Beavers), a po filmie odbyło się spotkanie, którego gośćmi byli Hubert Gotkowski i Marcin Kabaj.

Jednym z najpopularniejszych pokazów dnia była projekcja norweskiej Bezsenności (Insomnia) w reżyserii Erika Skjoldbjærga. Film znajdujący się w paśmie Zjawiska: Nordic Noir jest pierwowzorem amerykańskiej Insomnii Christophera Nolana z Alem Pacino w roli głównej. W paśmie Three Bs pokazano filmy Główna ulica Juana Antonio Bardema i Witaj nam Mr. Marshall! Luisa Garcíi Berlangi.

W paśmie Forum 2013/2014 duże zainteresowanie wywołała nagroda jury tegorocznego Cannes: Mama (Mommy) Xaviera Dolana. W paśmie ukraińskim Majdan. Rewolucja godności znakomitego Siergieja Łoźnicy. Odbyły się też pokazy drugiego i trzeciego seta konkursu Shortcut: filmy z Irlandii, USA, Iranu, Rosji, Francji, Włoch, Polski, Belgii, Słowacji i Niemiec.

Dzień zamknęła gratka dla fanów poezji — Filmowy slam poetycki Tofifest. Od jutra ruszają Audiowizje, festiwal muzyczny będący od tego roku częścią Tofifest.

Polecamy we wtorek, 21.10.2014

Polecamy w środę, 22.10.2014

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest