X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Movies from the Heart of Poland w trasie

Nowy projekt MFF Tofifest ruszył w trasę po kraju. Movies from the heart of Poland to najlepsze, krótkie filmy ostatnich 15 lat, nagradzane na festiwalu w Gdyni, MFF Tofifest, IFF Slamdance w USA, Cinema du Reel w Paryżu lub honorowane nagrodą BAFTA.

Znajdziemy w nich obraz współczesnej Polski i Europy na początku XXI wieku, pokazany na wiele filmowych sposobów. Filmy przeglądu łączy region kujawsko – pomorski, z którego wywodzą się ich twórcy.

Rozciągnięte wzdłuż Wisły województwo z dwiema stolicami – Toruniem i Bydgoszczą – ma wielkie filmowe tradycje sięgające 1897 roku. Stąd pochodzą takie gwiazdy polskiego filmu jak Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Leonard Pietraszak, Małgorzata Kożuchowska czy Kuba Gierszał, ale też Niemiec Paul Weger, twórca klasyka kina grozy Golem (1920). Przed II wojną światową w Toruniu swój film kręcił Aleksander Ford późniejszy reżyser Krzyżaków, a Bydgoszcz chwaliła się trzema wytwórniami filmowymi i 20 kinami. W kujawsko – pomorskim powstawały takie obrazy jak Rejs, Prawo i pięść, Czterej pancerni, Tatarak i popularne seriale, jak Lekarze czy Prawo Agaty. Z Torunia wywodzi się kompozytor muzyki do Potopu Kazimierz Serocki i jeden z najsłynniejszych filmoznawców Bolesław Michałek.

XXI wiek przyniósł regionowi kolejnych świetnych filmowców. Maciej Cuske, Marcin Sauter, Rafał Kapeliński, Marcin Gładych, Jacek Kościuszko, Monika Kuczyniecka to artyści nagradzani na wielu festiwalach. To właśnie ich filmy pokazujemy w „Movies from the Heart of Poland”, który składa się z dwóch, dwugodzinnych bloków – kina fabularnego i kina dokumentalnego. W obu blokach filmy przeplatamy teledyskami. Do przeglądu wybrane zostały jedynie produkcje cechujące się wysokimi walorami artystycznymi, znakomicie sfilmowane i doceniane przez jurorów wielu festiwali.

W bloku fabularnym znalazły się m.in. Emilka Płacze Rafała Kapelińskiego (nagrody główne na Slamdance IFF, festiwalu w Gdyni i Grand Prix Tofifest 2006), Tajemnica spowiedzi Agaty Jagodzińskiej (BAFTA Award 2012) czy Na własne ryzyko Jacka Piotrowskiego (Złoty Anioł Tofifest 2013). W bloku dokumentalnym nagrodzona na kilkunastu festiwalach Czarna niedziela Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego, Elektryczka Macieja Cuske (Cinerail FF Paris, Mediawave FF Gyor, Krakowski FF), Taksówkarz Ryszarda Kruka (KultOff Kino TVP, Floranopolis FF Brazylia, Tallin FF Estonia) czy Za płotem Marcina Sautera (Cinema du Reel Paris, Vilnius ESFF, London Film Schol FF).

Organizatorem przeglądu jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest z Torunia. Partnerami przeglądu są Eureka Media i Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Możesz zaprosić nasz przegląd do swojego kina lub domu kultury. Napisz: press@tofifest.pl.

Producentem projektu są Fundacja Biuro Kultury oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Partnerzy: Eureka Media, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi oraz Telewizja Polska. Wsparcie: Toruńska Agenda Kulturalna w ramach inicjatywy Mikrowsparcie.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest