X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Małgorzata Szumowska i zwycięzca Tofifest nominowani do Europejskiej Nagrody Filmowej

W sobotę ogłoszono nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Laureatka Złotego Anioła Tofifest, Małgorzata Szumowska została nominowana w kategorii Najlepszy europejski reżyser. Nominację do tytułu najlepszego filmu otrzymał zwycięzca Tofifest'2015 Barany. Islandzka opowieść.
Szumowska, nominowana za reżyserię filmu Body/Ciało, powalczy o nagrodę m.in. z Paolo Sorrentino czy Royem Anderssonem. Może będzie to kolejny, szczęśliwy rok dla Polski podczas EFA. Rok temu "europejskiego Oscara" zdobyła przecież Ida Pawła Pawlikowskiego. Przypomnijmy, że wcześniej ogłoszoną, Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy montaż otrzymał Jacek Drosio, montażysta filmu Szumowskiej.

Spotkanie z Małgorzatą Szumowską na Tofifest

Dla nas ważne jest także to, że w kategorii Najlepszy film europejski znalazły się aż trzy filmy z programu Tofifest 2015, w tym zwycięzca festiwalu, zdobywca Grand Prix Złtego Anioła, Barany. Islandzka opowieść (Rams/Hrutar). Reżyser filmu Grímur Hákonarson był gościem toruńskiego festiwalu.

Spotkanie z Grimurem hakonarsonem na Tofifest

Ponadto nominowano, znane z naszego programu, filmy Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu reż. Roy Andersson (Szwecja, Francja, Niemcy, Norwegia, producent Pernilla Sandström) i Mustang Deniza Gamze Ergüvena (Francja, Niemcy, Turcja, produkcja Charles Gillibert)

Tegoroczne nominacje zostały ogłoszone podczas festiwalu filmowego w Sewilii. Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone po raz 28. Ceremonia odbędzie się 12 grudnia 2015 w Berlinie.

Oto lista nominowanych (pełna lista TUTAJ)

Najlepszy film europejski 2015


Najlepszy europejski reżyser 2015:


Najlepsza europejska aktorka 2015


Najlepszy europejski aktor 2015


Najlepszy europejski scenarzysta 2015


Najlepsza europejska komedia 2015


Najlepszy europejski dokument 2015

 

(Małgorzata Szumowska, fot Łukasz Lubiński)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest