X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Polska aktorka serialu starszym od Mody na sukces. Anja Antonowicz w Tatort

Tatort to jedna z najdłużej istniejących na świecie serii telewizyjnych. Do jego obsady dołączyła polska aktorka, a zarazem gwiazda niemieckiej telewizji, Ania - Anja Antonowicz. Ania jest laureatką naszej nagrody specjalnej - Flisak Tofifest.

Kryminalny "Tatort" ("Miejsce zbrodni") w krajach niemieckojęzycznych jest prawdziwą legendą. Znany jest też na świecie, w końcu należy do dziesiątki najdłużej nadawanych seriali telewizyjnych świata. Dla polskiej aktorki występ w tej serii jest sporym osiągnięciem.

Serial zdobył w swej historii 85 (!) nagród. Wśród nich Bavarian TV Awards, German Comedy Award, German Screen Actors Award, German Television Academy Award, Golden Camera Germany, Günter Strack TV Award nagrody na Munich Film Festival oraz austriacką Romy Gala Award.

"Tatort" emitowany jest nieprzerwanie od 46 lat. W Niemczech od 1970 roku, w Austrii od 1972, a w niemieckojęzycznej telewizji w Szwajcarii, od 1972. Do stycznia 2015 roku wyemitowano łącznie 930 odcinków serialu. Zachwycili się nim także Amerykanie.
Od 2009 roku oglądają go telemani w Stanach Zjednoczonych. Wystepuje tam pod znaną widzom w Polsce nazwą "Scene of the Crime".

Muzykę do serialu nagrywali: Sandra, Dieter Bohlen i Blue System, Die Toten Hosen, Chris Norman i Bonnie Tyler.

Prócz roli Anji, mamy jeszcze jeden wątek "tofifestowy" w Tatort". Jeden z odcinków pt. "Rebecca", wyreżyserował Umut Dag. Kurdyjski reżyser tworzący w Austrii, to laureat dwóch naszych Złotych Aniołów: Grand Prix 2011 za "Kuma" oraz dla talentu europejskiego kina 2015.

Ania Antonowicz (używająca w świecie filmu imienia Anja) urodziła się we Włocławku, a dorastała Toruniu. Ukończyła wydział aktorski łódzkiej szkoły filmowej. Od wielu lat gra z powodzeniem w najpopularniejszych serialach niemieckiej TV, takich jak saga "Lindenstraße"(istniejąca już ponad 30 lat) czy "Pensjonat pod różą".

Zagrała także u Petera Greenawaya w "Straży nocnej" oraz legendarnym już, niezależnym filmie "Szymon Python" (2003) o toruńskim poecie chorym na schizofrenię, tragicznie zmarłym Szymonie Piszczku. Film otrzymał nagrodę Flisaka na pierwszej edycji Tofifest.

#tofifest #tofilove #FlisakTofifest #AnjaAntonowicz #Tatort #modanasukces

fot. Anja.Foto Stefanie Herbst

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest