X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Rosjanin wygrywa, a Beksińscy tuż za nim. Zakończył się festiwal w Cottbus.

Z niemieckiego Cottbus biegną dobre wieści. Ten prestiżowy festiwal kina Europy środkowej i wschodniej wygrał filmem „Zoologia” Ivan I. Tverdovsky, który na Tofifest dostał nagrodę Jury Studenckiego. Są też laury dla „Ostatniej rodziny”.

Wygląda na to, że tofifestowa selekcja filmowa była naprawdę dobra. Obrazy znane z naszego programu zgarnęły kolejne nagrody, tym razem na International Film Festival Cottbus. Cottbus, po polsku zwany Chociebużem, leży ledwie 50 km od naszej granicy. Od ćwierć wieku odbywa się tam prestiżowy festiwal dedykowany kinu Europy środkowo-wschodniej.

W tym roku nagrodę główną zdobył za swoją „Zoologię” rosyjski reżyser Ivan I. Tverdovsky. Film mogliśmy oglądać w Toruniu w konkursie głównym ON AIR, przeznaczonym dla światowych debiutów. Swoją nagrodą uhonorowało go Jury Studenckie Tofifest.

Kobieta z ogonem

Film opowiada o Nataszy, kobiecie w średnim wieku, która pracuje w zoo. Wiedzie zwykłe, szare życie i na wiele już nie liczy, gdy pewnego dnia... wyrasta jej ogon. Natasza jest zawstydzona tym faktem, ale postanawia pójść w swojej transformacji o krok dalej i wykorzystać ją do przedefiniowania siebie jako osoby i kobiety.

Tverdovsky to reżyser młody, ale już utytułowany. Jego wczesne filmy dokumentalne przyniosły mu wiele nagród. Jego fabularny debiut – „Klasa wyrównawcza” (2014), zdobyła na całym świecie aż 35 nagród. „Zoologia” to jego drugi film fabularny.

Przeczytaj naszą recenzje "Ostatniej rodziny"

Polacy też wywożą coś z Niemiec

Polskie filmy – „Ostatnia rodzina” i „Planeta singli” zdobyły prestiżowe nagrody, a Dawid Ogrodnik został wyróżniony jako najlepszy aktor.

Ogrodnika doceniono za rolę Tomasza Beksińskiego w filmie „Ostatnia rodzina”. Reżyser filmu Jan P. Matuszyński otrzymał nagrodę za najlepszy debiut filmowy – jak czytamy w werdykcie, za „intymny portret rodziny artysty, obejmujący dwa pokolenia”. Film Matuszyńskiego zdobył w tym roku także Złotego Aniola Tofifest w konkursie polskim From Poland.

Nagrodę Publiczności widzowie z Cottbus przyznali „Planecie singli” w reżyserii Mitji Okorna.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest