X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

To nie jest kino skandynawskie! Finowie odzyskują niepodległość

To była długa i trudna walka, która wreszcie zakończyła się powodzeniem. Finowie odzyskali niepodległość i to dokładnie 100 lat temu. Jest więc powód do świętowania. W obchody okrągłej rocznicy włącza się także Tofifest, który na Finlandię stawia od dawna. Nigdy nie godziliśmy się, by dokonania fińskich filmowców wrzucać do worka z napisem „kino skandynawskie” — mówi dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska.

Przeskoczymy skoczków!

Dzięki pasmu filmowemu „100 × Finlandia”, przygotowanemu we współpracy z The Finnish Film Foundation, przekonamy się, że Finlandia to nie tylko genialny Aki Kaurismäki, skoki narciarskie i światowej sławy trunek. To przede wszystkim kino wypełnione porywającymi historiami o miłości silniejszej niż śmierć, wojnie, której rozmach na ekranie nie ustępuje produkcjom z Fabryki Snów, boksie, który zaraża jak w „Rockym” czy buncie z i bez powodu. Wspólnie odkryjemy najciekawsze obrazy fińskich twórców: od arcydzieł Akiego Kaurismäkiego, przez obiecujące debiuty, aż po legendarnego „Nieznanego żołnierza” i inne kultowe obrazy, które rozbijały bank na rozdaniu „fińskich Oscarów” — nagród Jussi przyznawanych od 1944 roku. Świat kojarzy Finlandię głownie z miastami Lahti i Kuusamo, których nazwy przewijają się nieustannie podczas relacji z konkursów skoków narciarskich. Na Tofifest będzie można przekonać się, że kino jest tam równie, o ile nie bardziej popularne — zapewnia Kafka Jaworska.

„Wściekły byk” po fińsku

W Toruniu odbędą się polskie premiery filmów: „Star Boys”, głośnego debiutu operatora i dokumentalisty Visa Koisio-Kantiba oraz „They Have Escaped”, wciągającej i nieszablonowej opowieści o młodzieńczym buncie w reżyserii J.P. Valkeapää. W programie znalazł się także fiński kandydat do Oscara 2018: „Tom of Finland” — najnowszy film Dome Karukoskiego, twórcy popularnej w Polsce „Lapońskiej odysei” oraz „«Wściekły byk» po fińsku”, jak nazwano powalający debiut Juho Kuosmanena „Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia”, nagrodzony w Cannes i uznany za odkrycie roku 2016 na Europejskich Nagrodach Filmowych. Film zdobył aż osiem „fińskich Oscarów”!

Kryzys uchodźców i ZSRR

Na Tofifest pokazane zostanie również najnowsze dzieło mistrza fińskiego kina, Akiego Kaurismäkiego, „Po tamtej stronie chmur” — pierwszy film odpowiadający na kryzys uchodźców w Europie, ale bez politykowania, z dystansem i przymrużeniem oka, który przyniósł reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale i już uznawany jest za jeden z najważniejszych filmów fińskich. Być może z czasem doczeka się statusu arcydzieła, tak jak „Nieznany żołnierz" Edvina Laine’a z 1955 roku, który na Tofifest będzie miał swój pokaz specjalny.

Obraz opowiada o nieznanej w Polsce „wojnie kontynuacyjnej”, którą w latach 1941–1944 Finowie toczyli ze Związkiem Radzieckim. Nie mówi jednak o „wielkiej historii”, ale koncentruje się na przeżyciach zwykłych żołnierzy, ich rozterkach, wątpliwościach i tęsknotach. Mimo 60 lat od premiery, pokazane w nim dylematy pozostają aktualne także dziś, dlatego tego seansu nie można przegapić! — zachęca Kafka Jaworska.

Patronat Honorowy nad pasmem filmowym „100 × Finlandia” objął Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Toruniu. 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, nazywanego „niepokornym festiwalem”, odbędzie się w Toruniu w dniach 21–29 października 2017.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest