X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Twórca „Dnia świra” nagrodzony za niepokorność. Marek Koterski odbierze Złotego Anioła na Tofifest w Toruniu

Najważniejsza nagroda specjalna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest — Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą — trafi w tym roku do reżysera Marka Koterskiego. Twórca kultowego „Dnia świra” odbierze go podczas otwarcia festiwalu 21 października w Toruniu.

„Nic śmiesznego”, „Dzień świra”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” — każdy polski kinoman zna te filmy, wyreżyserowane przez Marka Koterskiego. Stworzył w nich kanoniczną wręcz dla naszego kina postać Adasia Miauczyńskiego, polskiego inteligenta zmęczonego życiem i nieustannymi porażkami.

Miauczyński to także typowy „antybohater”, którego lubimy, chociaż właściwie nie powinniśmy. To szczególnie ważne dla tegorocznego Tofifest, gdyż festiwal przyjął za temat wiodący poszukiwanie definicji postaci „Antybohatera” w kinie. Nasz polski Adaś trafił więc do grona takich postaci, jak Don Vito Corleone, Leon Zawodowiec czy Travis „Taksówkarz-You-talking-to-me?” Buckle. Ale największym hitem wizyty Koterskiego w Toruniu może być coś innego.

Spotkanie z sobą samym

Wizycie Marka Koterskiego na Tofifest towarzyszy pasmo „Mistrzowie”, obejmujące prezentację sześciu najciekawszych filmów reżysera. Najbardziej zaskakująco zapowiada się jednak spotkanie laureata Złotego Anioła z widzami, jakie zaplanowano podczas festiwalu.

Marek Koterski postanowił bowiem… sam poprowadzić spotkanie autorskie ze sobą. Jak będzie wyglądała ta rozmowa ze zdobywcą Złotych Lwów i Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”, musicie przekonać się sami. Z wejściem nie będzie problemu, bo wstęp na spotkania z gośćmi Tofifest jest bezpłatny i otwarty — nie musicie mieć festiwalowych biletów. Zapowiada się więc smakowicie.

* * *

15. edycja „niepokornego” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21–29 października 2017 roku. Festiwal otworzy koncert „Energia Muzyki Filmowej”, a zakończy autorska produkcja Tofifest: „Muzyka jest kobietą”.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest