X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Debiut Bołądź, powrót Piotra Dumały, filmy z Cannes i hit o walce z HIV. Przedstawiamy pasmo Shortcut na 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wyjątkowe pasmo małych wielkich form, które podczas 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze powalczą o statuetkę Złotego Anioła.

W konkursowej stawce zmierzą się filmy z całego globu, reprezentujące najróżniejsze gatunki, podejmujące palące problemy, jak i próbujące bawić widza, odrywając go od codziennych frasunków. Łączy je jedno: jakość i niepokorność, na które w Toruniu stawiamy od kilkunastu lat.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono ponad 2500 filmów z całego świata! Długa i żmudna selekcja dokonana przez kuratora sekcji Szymona Zdziebło nie pozostawia wątpliwości, że jury czekają długie i burzliwe obrady. Większość zakwalifikowanych produkcji to polskie premiery.

Gratką konkursowego pasma będzie pokaz wyreżyserowanego przez Olgę Bołądź filmu „Alicja i żabka”, który w wyważony, dojrzały sposób dotyka tematu aborcji. Pokażemy też laureata Srebrnego Niedźwiedza na Berlinale - „ Filipiñana” o dziewczynie podającej golfistom piłki, jak i zdobywcę Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym - „Własne śmieci” Darii Kopiec o nietypowym obiedzie z rodziną. Zakwalifikowaliśmy też głośne „Nad Wisłą” Agaty Koryckiej o Kindze, która zakochuje się w innej kobiecie. Nie mogło zabraknąć także „Ostatniej wieczerzy”, nowego filmu mistrza animacji - Piotra Dumały, oraz „Ostatnich dni lata” Klaudii Kęski o ataku na pracownicę sezonową w winnicy. W programie znalazł się też nagrodzony na Berlinale Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBT+ „ Playback” z Argentyny o transpłciowej kobiecie, która przeżyła walkę z HIV, czy „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy o Adamie, który po śmierci matki znajduje korespondencję rodziców.

W tegorocznym konkursie zobaczymy filmy pokazywane na festiwalach w: Cannes („ Agapé” z Węgier o nastoletnim kinomaniaku i 40-letniej samotnej kobiecie, „Bird’s Song” o Ibrahimie - woźnym w szkole artystycznej, „ Contraindications” z Rumunii o kobiecie ważącej decyzję o rozwodzie, „I Want to Return Return Return” z Niemiec o wspomnieniach o Berlinie z przeszłości, „Community Gardens” z Litwy o relacjach ojca z synem, „Nobody Said I Have to Love You” ze Słowenii o Aleksandrze, który chce zmusić syna do pójścia do szkoły muzycznej, „The Lamb of God” z Portugalii o silnie związanej ze sobą rodzinie, „ Pile” z Wielkiej Brytanii, które pokazuje, jak komplikuje się świat, „ Twenty” z Korei Południowej o balujących nastolatkach, „ Tamou” z Izraela o samotnej gospodyni domowej), Wenecji („Entre tú y Milagros” z Kolumbii o nastolatce doświadczającej śmierci bliskiej osoby, „The Shift” z Portugalii o pracującej na zlecenia Annie), Locarno („All The Fires the Fire” z Grecji o związkach ludzi z ptakami), Berlinie („ Écume” z Kanady o podupadającej myjni samochodowej, „Filipiñana”, „Girl and Body” z Australii o młodej tancerce doznającej upadku w czasie próby, „How to Disappear” z Austrii o internetowej grze wojennej, „Huntsville Station” z USA o więźniach opuszczających mury więzienia, „ Playback”, „So we live” z Belgii o rodzinie mieszkającej w ogarniętym wojną kraju, „Stump the Guesser” z Kanady o człowieku, który potrafi zgadnąć wszystko, „Union County” z USA o chłopaku, który na wsi w Ohio uczestniczy w programie leczenia uzależnień), Rotterdamie („Landscape with Two Oaks” z Holandii o introwertyku leczącym złamane serce) i Kopenhadze („The Wedding Cake” z Szwecji o kobiecie zmuszonej, by zostać prostytutką).

Wyniki konkursu poznamy 24 października podczas gali zamknięcia 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się od 17 do 25 października jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni: MFF Tofifiest będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy w październiku odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

Lista filmów zakwalifikowanych do Międzynarodowego Konkursu na Najlepszy Film Krótkometrażowy Shortcut

  1. Alicja i żabka reż. Olga Bołądź, Polska 2020, 29’
  2. Agape reż. Mark Beleznai, Węgry 2020, 16’
  3. Contraindicatti reż. Lucia Chicos, Rumunia 2019, 18’
  4. Ecume reż.Omar Elhamy, Kanada 2020, 28’
  5. Entre tu y Milagros reż. Mariana Saffon, Kolumbia 2020, 20’
  6. Filipinana reż. Rafael Manuel, Wielka Brytania 2020, 24’
  7. Genius Loci reż. Adrien Merigeau, Francja 2020, 16’
  8. Girl and Body reż.Charlotte Mars, Australia 2019, 18’
  9. How to Disappear reż.Total Refusal, Austria 2020, 21’
  10. Huntsville Station reż.Chris Filippone, Jamie Meltzer, USA 2020, 14’
  11. I Want to Return Return Return reż.Elsa Rosengren, Niemcy 2020, 30’
  12. Kolektyvinial sodai reż. Vytautas Katkus, Litwa 2019, 15’
  13. Landschap met Twee Eiken reż. Thomas Stokmans, Holandia 2020, 13’
  14. Le chant de l’oiseau reż. Sarah Imsand, Szwajcaria 2019, 19’
  15. Nad Wisłą reż. Agata Korycka, Polska 2020, 35’
  16. Nihce ni rekel, da te moram imeti rad reż. Matjaz Jamnik, Słowenia 2019, 18’
  17. O Cordeiro De Deus reż. David Pinheiro Vincente, Portugalia 2020, 15’
  18. Oles oi Foties i Fotia reż. Efthimis Kosemund Sanidis, Grecja 2019, 24’
  19. Ostatnia wieczerza reż. Piotr Dumała, Polska 2019, 13’
  20. Ostatnie dni lata reż.Klaudia Kęska, Polska 2020, 28’
  21. Pile reż. Tobry Auberg, Wielka Brytania 2019, 3’
  22. Playback. Ensayo de una despedida reż. Augustina Comedi, Argentyna 2020, 14’
  23. Seonginsik reż. Kim Min-Ju, Korea Południowa 2020, 22’
  24. So We Live reż. Rand Abou Fakher, Belgia 2020, 16’
  25. Stump the Guesser reż. Guy Maddin, Kanada 2020, 19’
  26. Tamou reż. Tzor Edery, Izrael 2020, 10’
  27. The Shift reż.laura Carreira, Portugalia 2020, 9’
  28. The Wedding Cake reż. Monica Mazzitelli, Szwecja 2020, 4’
  29. Union County reż. Adam Meeks, USA 2020, 14’
  30. We Have One Heart reż. Katarzyna Warzecha, Polska 2020, 11’
  31. Własne śmieci reż. Daria Kopiec, Polska 2020, 6’

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest